Demogrāfija: maldi un patiesība

Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie provizoriskie Tautas skaitīšanas rezultāti atklāj, ka situācija Latvijā ir sliktāka, nekā bija domāts, jo bērnu skaits ir vismaz divreiz mazāks par pensionāru skaitu, norāda demogrāfs Ilmārs Mežs. Tas, ka iedzīvotāju skaits tomēr pārsniedz divus miljonus, sabiedrību pat nedaudz psiholoģiski maldina, tomēr situācija ir ļoti nopietna un valdībai vajadzētu jauno ģimeņu atbalstam katru gadu novirzīt par 100 miljoniem latu vairāk nekā patlaban, kā to dara Igaunija, uzskata Mežs.

avoti: LETA, BNS, Ir.lv

Demogrāfs cer, ka tautas skaitīšanas rezultāts dos grūdienu situācijas uzlabošanai, citādi Latvija pārvēršas par pansionātu. Viņš arī piebilda, ka tautas skaitīšanā desmitā daļa iedzīvotāju tika pieskaitīta no reģistriem, nevis tika satikti klātienē – iespējams, šie cilvēki šobrīd nemaz Latvijā nedzīvo:

“Bet galvenā problēma nav tik daudz tas, vai mēs esam divi miljoni vai ne, bet tas, ka pensionāru skaits ir strauji pieaudzis, bet bērnu un jauniešu skaits ir katastrofāli krities. “

Viņaprāt, ja sabiedrība turpinās atbalstīt tos politiķus, kas sola pielikt piecus latus pie pensijas, nevis atbalstīt jaunās ģimenes, cilvēku skaits Latvijā turpinās samazināties, un pēc 70-80 gadiem Latvijā pārsvarā dzīvos iebraucēji. Līdz ar to iedzīvotājiem, kuriem pašlaik ir 40 un 50 gadu, ejot pensijā, viņus varēs nomainīt pat ne puse, bet tikai trešā daļa jaunu strādājošo.

Demogrāfs cer, ka tautas skaitīšanas dati liks Latvijas iedzīvotājiem attapties un vairāk piedomāt par savu nākotni, “citādi mēs pārvērtīsimies par lielu pansionātu”. Viņš atzina, ka tā būs valstiska izšķiršanās – vai Latvijai svarīgāki ir infrastruktūras objekti vai ģimenes.

Kā ziņots, Latvijas iedzīvotāju skaits 2011.gada 1.martā bija 2 067 887, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2011.gadā veiktās tautas skaitīšanas provizoriskie dati.

Latvijas iedzīvotāju skaits kopš 2000.gada tautas skaitīšanas samazinājies par 13% jeb aptuveni 309 000 cilvēku. Iepriekšējā 2000.gada tautas skaitīšanā Latvijā tika reģistrēti 2 377 385 iedzīvotāji.

Līdz šim, pēc CSP datiem, tika uzskatīts, ka 2011.gada decembrī Latvijā bija 2,208 miljoni iedzīvotāju.

 

Vēl šajā kategorijā:

2 comments for “Demogrāfija: maldi un patiesība

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *