Progresīvais nodoklis un korupcija

Princips maksāt vairāk par iespēju saņemt vairāk – tas ir progresīvās nodokļa sistēmas princips. Ja Jums ir mazāka alga, Jums jāmaksā proporcionāli mazāki nodokļi, savukārt, ja alga ir lielāka, arī nodokļi sabiedrībai, kas jums sniedz iespēju vairāk pelnīt, jāmaksā ir proporcionāli lielāki.

Šāda sistēma neierobežo iespējas iedzīvotājiem nopelnīt vairāk. Savā ziņā tā uzņēmējiem ir izdevīga – samazina nodokļu slogu par mazāk atalgotu darbaspēku, t.i., mazāki nodokļi darbiniekiem ar mazākām algām.

Autors: Ilmārs Gromuls

Pašlaik noteiktais nodokļu slogs, kas nav proporcionāls valsts institūciju atdevei pret nodokļos samaksātajiem finansu līdzekļiem, sekmē dažādu nodokļu apiešanas shēmu veidošanu. Intervijās ar uzņēmējiem noskaidroju, ka nodokļu apiešanu shēmās, kuras piedāvā viltīgi darboņi, arī ir savas izmaksas, kas mērāmas no 12 līdz 15 procentiem no “apstrādājamās” summas. Salīdziniet ar 21% PVN uzņēmumiem un 9%sociālais plus 23% iedzīvotāju ienākumu nodoklis no algām.

Novērst korupciju var vairākos veidos. Viens no tiem ir sodu piemērošana par pārkāpumiem, kas ir drakoniska. Visas sistēmas, kuras balstītas uz sodiem, prasa, lai bailes no valsts institūcijām būtu lielākas par vēlmi iedzīvoties uz citu rēķina. Bez tiešām drakoniskiem sodiem cilvēki bieži izvēlas riskēt un pārkāpt likumu.

Otrs veids, kuru daži piemirst, slēpjas pašā sabiedrībā. Spiedienā, ko rada līdzcilvēki normu pārkāpējam. Bieži līdzcilvēku nosodījums biedē vairāk nekā naudas sods par kādu pārkāpumu. Tas, ka draugi un radi novērsīsies no cilvēka, ka cilvēks paliks viens ar savu noziegumu, tas, ka šāds sods nav kvantificējams. t.i., saskaitāms vai sadalāms, bieži ir iedarbīgāks psiholoģiskais instruments, kā zināms un aprēķināms naudas soda risks.

Kā jau minēju, ieviešot progresīvo nodokli, samazinās nodokļu slogs uz lielu daļu darba ņēmēju. Ja šo slogu samazina pietiekami zemu, uzņēmējiem vairs nav interesanti nemaksāt nodokļus un riskēt ar naudas sodu vai reputācijas sagraušanu. Uzņēmējs izvēlēsies maksāt nodokļus un mierīgu miegu naktīs.

Kad daudz mazi pārkāpēji asociē sevi ar lielajiem zagļiem un, ņemot vērā to, ka pašu sirdsapziņa nav tīra, tos nenosoda. Savukārt, ja lielākā daļa cilvēku dzīvo atbilstoši likumam un maksā visus valsts maksājumus, nemeklē un neatrod iespējas iedzīvoties uz citu rēķina, tad šo cilvēku reakcija uz nelikumīgu darbību veicējiem būs daudz asāka.

Šajā rakstā aprakstīju tikai vienu ieguvumu pareizas progresīvā nodokļa piemērošanai. Ja ieinteresēja, vari atbalstīt šādas sistēmas ieviešanu arī Latvijā. Vienā no retajām Eiropas valstīm, kurā aptuveni 5-6 tūkstošu oligarhu dēļ nodokļu slogu nes simtiem tūkstošu darba ņēmēju. Tavs elektroniski paustais atbalsts http://ej.uz/paraksti dos iespēju ieviest Latvijā šo sen nepieciešamo progresīvo nodokļu sistēmu!

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *