PAR grāmatām

26 / 08 / 2010
Share 'PAR grāmatām' on Draugiem Share 'PAR grāmatām' on Facebook Share 'PAR grāmatām' on Google+ Share 'PAR grāmatām' on LinkedIn Share 'PAR grāmatām' on LiveJournal Share 'PAR grāmatām' on Pinterest Share 'PAR grāmatām' on Tumblr Share 'PAR grāmatām' on Twitter Share 'PAR grāmatām' on Wordpress Share 'PAR grāmatām' on Email

26. augustā sākas akcija, kuras mērķis ir novērst kaitējumu, kādu Latvijas sabiedrībai varētu nodarīt bezatbildīgu ierēdņu sagatavotās izmaiņas nodokļu likumdošanā. Aizbildinoties ar solījumiem starptautiskajiem aizdevējiem, Finanšu ministrija cenšas par katru cenu panākt atviegloto PVN likmju atcelšanu, radot draudus vairāku nozaru turpmākai pastāvēšanai. Visvairāk no likmes atcelšanas cietīs grāmatniecības nozare.

Nacionālā grāmatniecība jau ir pārliecinājusies, kādu neatgriezenisku iespaidu atstāj PVN likmes paaugstināšana, jo no 2009. gada 1. janvāra līdz 31. jūlijam grāmatu piegādēm tika piemērots 21% PVN. Straujā lejupslīde nozarē piespieda Finanšu ministrija ierēdņus atzīt savu kļūdu un kopš 2009. gada 1. augusta PVN grāmatu piegādēm ir 10% – arī šī likme ir augstāka nekā lielākajā daļā Eiropas valstu, arī kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā. Ierēdņu kļūda izmaksājusi dārgi: jaunu grāmatu skaits pagājušajā gadā krities par 25% un ir mazākais pēdējo 10 gadu laikā, grāmatu kopējais metiens ir samazinājies par 32%, izdevniecību un grāmatnīcu apgrozījums – par 40%. Pēc darbinieku atlaišanas un jaunu projektu iesaldēšanas nozarē ir bez darba katrs ceturtais līdz šim nodarbinātais – visi tie ir augsti kvalificēti speciālisti. Šo kritumu nevar skaidrot ar vispārējo ekonomisko krīzi – citās valstīs, kur nenotika spējas izmaiņas nodokļu likumdošanā un grāmatām tiek piemērota atvieglotā PVN likme, tieši grāmatniecība globālās recesijas sekas izjuta salīdzinoši maz, jo cilvēki grāmatās meklēja idejas, ierosmes, jaunu informāciju un izklaidi.

Tieši tāpēc jo satraucošāk, ka Finanšu ministrijas ierēdņi nespēj saskatīt saikni starp lasīšanu un iedzīvotāju konkurētspēju un uzskata par normālu situāciju, ka Latvijas iedzīvotāji grāmatu iegādei gadā tērē desmit reizes mazāk nekā vidēji Eiropā. Kamēr gandrīz visas Eiropas valstis piemēro nodokļu atvieglojumus grāmatu tapšanai un iegādei, Latvijas valdība un Finanšu ministrija izvēlējusies neatbalstīt latviešu valodu, izglītību un kultūru, plānojot ar 2011. gada 1. janvāri  palielināt jau tā salīdzinošo augsto PVN likmi grāmatām no 10% uz 21%.

Pazeminātā PVN likme ir vienīgais instruments, kā saglabāt nozares konkurētspēju un saglābāt grāmatu un tajās ietvertā intelektuālā satura konkurētspēju informācijas un izklaides sektorā.

Grāmatas latviešu valodā – gan tajā sarakstītās, gan kvalitatīvi tulkojumi no svešvalodām – ir pamats latviešu valodas un nacionālās identitātes pastāvēšanai un attīstībai. Grāmatu kvalitāte un pieejamība ir cieši saistīta ar izglītības līmeni, atbalstu mūžizglītībai un darbaspēja konkurētspējai  un mūsu nācijas pastāvēšanai ilgtermiņā.

Tāpēc Latvijas Grāmatnieku ģilde un citas organizācijas, kas pārstāv grāmatu izdevējus, tirgotājus, bibliotekārus, poligrāfus, rīko akciju nozares atbalstam.

Ikviens tiek aicināts ar savu parakstu apliecināt, ka ir PRET PVN likmes paaugstināšanu grāmatām!

Parakstīties varēs grāmatnīcās un bibliotēkās visā Latvijā no 26. augusta līdz 12. septembrim.

Pēc datu apkopošanas tie tiks iesniegti Latvijas Republikas Ministru Kabinetā.

Ar cieņu,
Latvijas Grāmatnieku ģilde

Vēl šajā kategorijā:

Tags: , , , ,

Leave a Reply


Sociāldemokrāti Latvijā, Eiropā, pasaulē

Portāls Kreisie.LV nesaņem finansējumu no politiskajām partijām un nepārstāv tās publiskajā telpā.


  draugiem    maillist  maillist

Viedoklis PRET solidaritātes nodokli

Kreisie Vs. Labējie