Par sirdsapziņu

Kopš esam uzsākuši parakstu vākšanu par progresīvā nodokļa ieviešanu Latvijā, portāla Kreisie.LV e-pastā regulāri saņemam dažādas vēstules. Visbiežāk tajās ir atbalsta vārdi, taču gadās arī pa darvas karotei medus mucā, kas reizēm ir no idejas politiskiem pretiniekiem, bet nereti arī no cilvēkiem, kas to vienkārši nav sapratuši vai, kas ir daudz ļaunāk, nespēj apzināties sevi par Latvijas sabiedrības daļu un solidarizēties ar līdziedzīvotājiem. Atrodas pat tādi, kas tieši piedraud – nemaksāšu nodokļus, bet, ja prasīsiet, pārcelšos ar visu naudu uz citu valsti!

Lūk, redakcijas viedoklis par šo – Anša Dobeļa formulējumā.

Ja strādā vai veic uzņēmējdarbību Latvijā, tad tā obligāti ir jāreģistrē Latvijā un arī Latvijā jāmaksā nodokļi. Protams, ir veidi, kā no tā izvairīties, bet šādas iespējas likumdošanas ceļā ir iespējas maksimāli samazināt, kā tas jau lielākoties ir Eiropas Savienības valstīs. Ja mēs visi domāsim, kā tikai mazāk samaksāt nodokļus, kā izvairīties un noslēpt savus ienākumus, Latviju nekad neizveidosim par normālu labklājības valsti. Visās ES valstīs, un arī citur pasaulē, kur ir labklājība un normālas algas, ir progresīvā nodokļu sistēma. Ja kungi vēlēsies doties citur, uz valsti, kur nav augsts noziedzības līmenis, kur ir normālas sociālās garantijas, laba veselības aprūpe un izglītības sistēma, tad viņiem vienmēr nāksies saskarties ar progresīvo nodokļu sistēmu. Var, protams, izvēlēties un strādāt, dzīvot Āfrikā vai kādā no Āzijas valstīm, kur nav progresīvā nodokļu sistēma un ir arī attiecīga dzīves kvalitāte.

Progresīvā nodokļu sistēma ir moderna nodokļu sistēma, kas sevi ir attaisnojusi ļoti daudzās labklājības valstīs. Pateicoties progresīvajai nodokļu sistēmai, vecajām Eiropas valstīm ir izdevies izveidot labklājībā dzīvojošu sabiedrību ar augstām sociālajām garantijām, kvalitatīvu un pieejamu veselības aprūpi un izglītības sistēmu, ar pieklājīgām pensijām un kvalitatīvu infrastruktūru. Turīgi cilvēki, maksājot lielākus nodokļus, iegūst iespēju dzīvot drošākā vidē, jo vienlīdzīgāka sabiedrība – jo zemāks noziedzības līmenis. Tāpat turīgie iegūst sev apkārt sakārtotāku vidi, laimīgākus, izglītotākus, veselākus utt. cilvēkus, kas ceļ ikviena dzīves kvalitāti. Ir jāmācas dzīvot solidāri, jo tikai tā var uzbūvēt rietumu demokrātiju Latvijā!

Tāpat mums ir vajadzīgi nodokļi, lai Latvijā arvien vairāk varētu izaudzināt speciālistus, kuri saņem lielu algu un var samaksāt normālus nodokļus valstij. Bet, ja mums nav progresīva nodokļu sistēma, daudzi talantīgi jaunieši paliek bez kvalitatīvas izglītības, jo viņiem tai vienkārši nav naudas, līdz ar to valsts zaudē nākamos nodokļu maksātājus. Savukārt turīgie, kuri nevēlas maksāt nodokļus, zaudē tos tautiešus, kuri maksās nodokļus, kad viņi būs pensijā vai, nedod Dievs, kļūs par invalīdiem un vēlēsies iegūt sociālo palīdzību no valsts. Ja tiktu ieviesta progresīvā nodokļu sistēma, turīgie tāpat iegūtu iespēju braukt pa labākiem ceļiem, izmantot kvalitatīvāku infrastruktūru, labāk strādājošu policiju utjp.

Un nevajag noniecināt tos cilvēkus, kuri nepelna 20 000 un vairāk gadā. Arī viņi lielākoties ir gudri un Latvijai vajadzīgi cilvēki. Viņi ražo pārtiku, ko mēs ēdam, māca mūsu bērnus, ārstē slimnīcās un dara vēl daudz citu labu lietu! Sabiedrība bez viņiem nespētu funkcionēt – tā tas ir visur pasaulē, tātad arī Latvijā. Ikviens, kuram rūp šī valsts, ir vajadzīgs!

Protams, vienlaikus jādomā, lai samaksātie nodokļi tiktu izmantoti lietderīgi, jāizskauž korupcija, bet tas viss ir jādara kompleksi, un – pats galvenais – vispār JĀDARA, nevis bezdarbībā jākritizē. Varam jau apgalvot, ka tie ir tikai banāli vārdi, un tomēr tie ir patiesi – savu nākotni būvējam mēs paši. Lai mums visiem kopā veicas!

Vēl šajā kategorijā:

3 comments for “Par sirdsapziņu

 1. 25 / 08 / 2010 at 14:54

  Protams. “Inequality causes health and social problems to people at the bottom but also at the top of the spectrum. So inequality is a lose lose situation.” Par to var pārliecināties, izlasot The Spirit Level un īsu ieskatu šeit -> http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/features/the-real-reason-swedes-live-longer-1948730.html

 2. Jānis Lībietis
  14 / 09 / 2010 at 10:17

  Vakar es vienam savam draugam,kura mir jau 70 gaadi, mēģināju izskaidrot, ko nozīmē progreīvais nodoklis, pievezdams piemērus, kā tie darbojas Zviedrijā un Īrijā. Kad es viņam pateicu, ka Zviedrijā cilvēkam, kuram mēneša ienāqkumi ir 30000 Sek jāmaksā ienākumu nodoklis ir 50%, viņš nevarēja saprast, ka uz rokas viņam paliek nevis 50%, bet ~ 75%, tāpat viņš nevarēja saprast ka Īrijā darba devējs, ja negrib maksāt 50% ienākuma nodoklī viņa alga nedrīkst pārsniegt 20% no viņa pakļautībā esoša vis augstāak apmaksāta darbaņēmēja algas, savukārt šā darba ņēmēja alga nevar pārsniegt 20% no nākošā, zemāk stāvošā darba ņēmēja algas u.t.t. Tas tikai nozīmē to, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju vispār nezina, ko tas nozīmē un progresīvais nodoklis tiek izmantots kā tāds bubuliss, ko veiksmīgi izmanto lielākā daļa mūsu politiķu tautas iebiedēšanai. Tapēc es domāju, ka ir jāveic kāds sīkāks publisks izskaidrošanas darbs. Kas attiecas uz uzņēmējiem, kuri taisās pamest valsti nodokļu dēļ, tad novēlēsim “LAIMĪGU CEĻU” ar neatgriešanos mājā. Itsevišķi viņus vajadzētu visādi stimulēt doties uz Krieviju!

  • kreisie.lv
   14 / 09 / 2010 at 14:17

   Gluži mūsu domas, diemžēl arī šo skaidrojošo viedokli nav nemaz tik viegli līdz masām aiznest, ir gan dabiski, gan, kā pats labi saprotat, mākslīgi radīti šķēršļi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *