Ko dotu devalvācija?

Lata devalvācija būtu iznīcinājusi banku sistēmu un labumu devusi lielajiem eksportētājiem – tātad bagātniekiem. Tā uzskata Petersona Starptautiskās ekonomikas institūta (ASV) pētnieks Anderss Oslunds, kurš intervijā laikrakstam Diena norāda – budžeta deficīta samazināšana ir tikai un vienīgi politiska, ne tehniska problēma.

«Devalvācijas risinājums ir tādu cilvēku uzskats, kam ir vienkāršots, nepadziļināts skatījums,» norāda A. Oslunds. “Kuram no devalvācijas ir lielākais labums? Tie ir lielie eksportētāji – valsts lielākie biznesmeņi. Devalvācija bagātos padarītu vēl bagātākus uz visu pārējo rēķina,” ir pārliecināts pētnieks. Viņš norāda, ka Argentīnā deviņdesmitajos gados veiktā nacionālās valūtas devalvācija “bija traģēdija, tā sagrāva visu banku sistēmu”.

Autors: Andris Saulītis, laikraksts “Diena”, raksts “Pētnieks: No lata devalvācijas iegūtu bagātie”

Ja devalvācija būtu notikusi, eiro ieviešana būtu jānoraksta, jo būtu ļoti liela inflācija, savukārt šobrīd  eiro ieviešana 2014. gadā ir reāls plāns. Viņa ieskatā Latvijai jākoncentrējas uz budžeta deficītu. «Tā vienmēr ir tikai politiska problēma, ne tehniska,» uzsver ekonomists. Arī Dānija savulaik neizvēlējās devalvēt valūtu, bet ievēroja piesaisti eiro un veica iekšējas reformas.

Smagās krīzes cēloņi Latvijā viņa ieskatā ir galvenā problēma arī Latvijā bija ASV Federālo rezervju un Eiropas Centrālās bankas (ECB) pārlieku vaļīgā monetārā politika, arī Japānas bankas. «Protams, ka zviedru bankas aizdeva par daudz, tomēr pirmām kārtām ir jāvaino centrālās bankas, bet pēc tam – finanšu tirgus regulatori. Trešās vainojamās ir komercbankas,» uzskaita A. Oslunds.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *