Šauru grupu interesēm pret sabiedrisko labumu – NĒ!

Politiskā partija PROGRESĪVIE izplatījusi atklāto vēstuli, kurā kategoriski noraida Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības Kameras (LTRK) paustos iebildumus progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieviešanai. Šīs vēstules saturs saskan ar Kreisie.LV redakcijas viedokli konkrētajā jautājumā, tāpēc piedāvājam arī Jums ar to iepazīties.

PROGRESĪVIE raksta:

“Ar nožēlu jāsecina, ka LTRK turpina savu bezatbildīgo un neizsvērto īstermiņa politikas lobiju, kurš iepriekš izpaudies, aizstāvot sociālo dempingu, ātro kredītu rūpalus, Latvijas Gāzes monopolu un tamlīdzīgas kopīgajai sabiedrības izaugsmei kaitīgas attīstības īpatnības, kas iesīkstējušas Latvijas ekonomikā.

Pasaules prakse ir pierādijusi ka progresīvās ienākuma nodokļa likmes var palielināt sabiedrības lielākās daļas ienākumus, vienlaikus saglabājot nepieciešamo valsts budžeta ieņēmumu līmeni. Šāda sistēma arī mazina sociālo atstumtību, sevišķi ietekmējot mazo algu un pensiju saņēmējus, kuriem izdzīvošanai katrs eiro ir īpaši svarīgs.

Progresīvais ienākuma nodoklis arī sekmē mazturīgo pabalstu saņēmēju iesaisti darba tirgū, palielinot ienākumu starpību starp pabalstiem un saņemto algu. Tāpat tas veicina vispārējo ekonomisko attīstību, stimulējot kopīgo patēriņu un valsts sniegto pakalpojumu kvalitāti, kā arī sabiedrības saliedētību.

Tā kā ziņās par koalīcijā apspriesto piedāvājumu sastopama virkne neskaidrību, vienlaikus vēlamies norādīt uz šo priekšlikumu ieviešanas riskiem.

Iedzīvotaju ienākuma nodoklis ir jāpiemēro visiem gada laikā gūtajiem ienākumu veidiem summāri, ne tikai darba algai. Nodokļu reformas ir jāskata kopā ar pabalstu sistēmas izmaiņām, lai veicinātu iesaisti darba tirgū. Jāturpina  darbs pie nodokļu iekasēšanas efektivitātes uzlabošanas, sevišķi reaģējot uz pieaugošu izvairīšanās risku no nodokļu maksāšanas augsto ienākumu grupās.

Vienlaikus PROGRESĪVIE negatīvi vērtē ieceri palielināt Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas un veselības apdrošināšanas ieviešanu. Atteikšanās no universālas veselības aprūpes padarīs medicīnas pakalpojumus grūtak pieejamus trūcīgajiem iedzīvotājiem, palielinās bīstamu infekcijas slimību izplatību un radīs citas negatīvas sekas sabiedrībai.

PROGRESĪVIE jau vairākkārt ir vērsušies pie Saeimas deputātiem un atbildīgajiem ministriem ar aicinājumu ieviest visaptverošu progresīvo nodokļu sistēmu. Arī sabiedrības iniciatīvu portālā “Mana Balss” tika savākti vairāk nekā 11000 Latvijas iedzīvotāju paraksti par progresīvu nodokļu sistēmu, un aizvadītajā ziemā tie kopā ar mūsu priekšlikumiem tika nodoti Saeimas deputātiem. Diemžēl tālāk par apspriešanu un izvērtēšanu politiķi kārtējo reizi nav tikuši, tādēļ jācer, ka esošā iniciatīva no ministru puses pilnveidotā formā tiks virzīta apstiprināšanai.”

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *