Jūlijā protestēs mediķi

No šī gada 1. jūlija Latvijas slimnīcās sāksies brīdinājuma protesta akcija, kurā mediķi brīvprātīgi atteiksies strādāt pagarināto normālo darba laiku (PNDL), – tā nolemts Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) sapulcē.

LVSADA informē, ka arodbiedrības padome jautājumu par atteikšanos no PNDL sākusi izskatīt 21.03.2017, kad tika pieņemta Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei adresēta rezolūcija. Saeimas priekšsēdētāja uzaicināja LVSADA vadības pārstāvjus uz tikšanos, kas notika 12. aprīlī. Tikšanās laikā, piedaloties Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājai Aijai Barčai, tika uzklausīts LVSADA viedoklis par to, kas steidzami jāpaveic, lai uzlabotu situāciju veselības aprūpē. Diskusijas rezultātā tikšanās dalībnieki vienojās, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai kopā ar LVSADA pārstāvjiem izskatīs iespēju steidzamības kārtā virzīt apstiprināšanai Saeimā grozījumus Ārstniecības likuma 53.1 pantā, kas paredz jau šogad ar 1. jūliju uzsākt PNDL samazināšanu, vienlaikus ieviešot paaugstinātu koeficientu par darbu PNDL ietvaros.

Diemžēl sarunas sākotnēji nesekmējās, tāpēc LVSADA padome 16. maijā nolēma aicināt visus veselības aprūpes nozares darbiniekus, uz kuriem attiecas Ārstniecības likuma 53.1 pants, brīdinājuma akcijas veidā brīvprātīgi atteikties strādāt PNDL vienu mēnesi – no 1. līdz 31. jūlijam. Vienlaikus padome pilnvaroja LVSADA valdi izlemt, vai gadījumā, ja līdz 1. jūlijam tomēr stājas spēkā Ārstniecības likuma grozījumi par PNDL, tas ir pietiekams iemesls, lai apturētu brīdinājuma akciju.

Minēto grozījumu projekts tika kopīgi izveidots un saskaņots Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē 25. maijā. Tas nozīmē, ka virzītā likumprojekta saturs bija pieņemams gan arodbiedrībām, gan darba devējiem, gan arī Veselības ministrijai. Diemžēl Saeima 8. jūnijā pieņēma Ārstniecības likuma 53.1 panta grozījumus, kas tikai daļēji atbilst saskaņotajai likumprojekta redakcijai. Piemēram, netika apstiprināta darba samaksas paaugstināšanās par PNDL  2018. un 2019. gadā.

LVSADA vadītājs Valdis Keris otrdien medijiem paziņojis, ka savu dalību akcijā šobrīd apstiprinājuši 750 mediķi, taču piesakoties vēl jauni dalībnieki. Pārsvarā tās esot māsas, bet piedalīšoties arī daļa mediķu no Jelgavas slimnīcas, Ventspils slimnīcas, Jēkabpils slimnīcas, Vidzemes slimnīcas, Latvijas Onkoloģijas centra, Stradiņa slimnīcas, kā arī daļa neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieku.

Mediķus – protesta dalībniekus varēs atpazīt pēc īpašas nozīmītes, kas ir izdalīta ārstniecības iestāžu arodorganizācijām. Uz nozīmītes ir kardiogrammas attēls un vēstījums “Par kvalitāti”.

Tomēr Valdis Keris uzsver – paredzētā akcija nav streiks:

“Viņi būs darbā vienas darba slodzes jeb normālā darba laika ietvaros. Es uzsveru, ka tas nav streiks – vienkārši cilvēki strādās tik, cik viņiem normāli būtu jāstrādā savu spēju ietvaros. Viņi nerausies pušu, mēģinot nosegt fronti un strādājot par to puisi vai par to meiteni. Tas parādīs reālo darbaroku trūkumu nozarē.”

Meklējot plašāku informāciju par paredzēto akciju un tās pamatojumu, ir iespējams arī sazināties ar LVSADA: kontakttālrunis +37167847300, e-pasts lvsada@lvsada.lv.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *