Šodien LR Saeimas Mandātu un iesniegumu komisijas sēdē piedalījās biedrības PROGRESĪVIE vadītājs Ansis Dobelis, klātesošajiem prezentējot nesen vairāk nekā 11’000 balsu slieksni pārsniegušo “Mana Balss” platformas iniciatīvu par progresīvas nodokļu sistēmas ieviešanu Latvijā.
Uzklausot prezentāciju, sēdes dalībnieki atzina, ka šobrīd ir īstais laiks šādai iniciatīvai, jo arī finanšu ministre paudusi atbalstu lielākai progresivitātei nodokļos, tāpēc jautājums vairs neesot īsti par to, vai to vispār nepieciešams virzīt, bet jau tieši par detaļām, kā ieviest to labāk un efektīvāk. Bez šaubām, izskanēja arī daži no tradicionālajiem iebildumiem, taču plašāka diskusija par iniciatīvu vēl sekos tālākajās sēdēs. Finanšu ministrijas pārstāvis informēja sēdes dalībniekus, ka Nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādes gala termiņš ir 2017. gada 1. aprīlis.
Uzstājoties Ansis Dobelis uzsvēra, ka jau ilgāku laiku Latvijas politikā sociālās nevienlīdzības mazināšana tiek minēta kā viena no prioritātēm. Uz to atsaucas, pieņemot dažādus likumus, tajā skaitā – veicot izmaiņas nodokļu politikā. Tomēr līdzšinējie centieni nav devuši vērā ņemamu rezultātu.
Džini koeficients (starptautiski atzīts nevienlīdzības mērīšanas indekss) rāda, ka arvien esam starp sociāli nevienlīdzīgākajām ES dalībvalstīm. Turklāt pēdējos gados nav vērojamas pozitīvas tendences – šobrīd Džini koeficients Latvijai ir pat augstāks nekā 2011. gadā.
Džini koeficienta dinamika Latvijā:
2011 – 35.1
2012 – 35.7
2013 – 35.2
2014 – 35.5
2015 – 35.4
ES vidēji – 31
Eiro zonā vidēji – 30.8
Lai gan nodokļu politika ir viens no efektīvākajiem instrumentiem sociālās nevienlīdzības mazināšanai, Latvijā tā šim mērķim izmantota maz un ļoti piesardzīgi. Turklāt Latvija ir unikāla ar to, ka mums sociālajai atstumtībai un nabadzībai ir pakļauti samērā liels skaits strādājošu cilvēku.
CSP dati liecina, ka 2014. gadā attiecībā pret 2013. gadu ir pieaudzis strādājošo skaits, kuri ir pakļauti nabadzības riskam. Kā šiem cilvēkiem vislabāk palīdzēt? Varam palīdzēt, nevis administrējot jaunus pabalstus un nostādot šo cilvēkus palīdzības lūdzēju lomā, bet vienkārši viņu ienākumiem nosakot zemākas nodokļu likmes.
Ir daudz dažādu stereotipu par progresīvu nodokļu sistēmu: piemēram, ka progresīva nodokļu sistēma no Latvijas aizbaidīs investorus un turīgus cilvēkus. Te ir vienkāršs pretjautājums – kādēļ tad līdz šim investori no Zviedrijas, Somijas, Vācijas un citām valstīm masveidā nav bēguši uz Latviju?
Un viena no atbildēm ir tā, ka progresīva nodokļu sistēma bagātos nepadara par nabagiem, bet gan nodrošina tiem kvalitatīvu dzīves vidi – izglītotu, kulturālu, drošu un laimīgu sabiedrību. Tajā skaitā – darba spēku, kas nereti nepieciešams investoru uzņēmumos.
Progresīva nodokļu sistēma dos vairākus būtiskus ieguvumus:
- mazinās sociālo nevienlīdzību;
- ļaus veidoties plašākam sabiedrības vidusslānim;
- stimulēs ekonomikas izaugsmi un veicinās vietējo preču un pakalpojumu patēriņu;
- cels sabiedrības veselības un izglītības līmeni;
- dos iespēju krietni lielākai sabiedrības daļai kļūt ekonomiski aktīvai.
Tādēļ iniciatīvas parakstītāji aicina pieņemt Nodokļu politikas pamatnostādnes, kas noteiktu, ka:
- veicot jebkuras izmaiņas nodokļu likumdošanā, Saeimas deputātiem ir jāveicina ienākumu atšķirību mazināšanu līdz Eiropas Savienības vidējam līmenim;
- materiālā nevienlīdzība, kas noteikta ar Džini koeficientu, Latvijā jāsamazina līdz Eiropas Savienības vidējam līmenim tuvāko piecu gadu laikā;
- pakāpeniski jāpārveido nodokļi tā, lai palielinātos visbagātāko iedzīvotāju un luksusa patēriņa nodokļi, bet samazinātos nodokļu nasta mazo algu saņēmējiem, – pirmkārt, ieviešot progresivitāti ienākumu nodokļa likmēs.
Publiski pieejamā informācija liecina, ka tieši šobrīd notiek darbs pie Nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādes, ko plānots skatīt un apstiprināt pavasarī. Tā ir lieliska iespēja šos priekšlikumus, kurus parakstījuši vairāk nekā 11 000 iedzīvotāju, ņemt vērā un iestrādāt nodokļu politikas pamatnostādnēs.
1 comment for “Saeimā skata progresīvā nodokļa ideju”