Eiropas arodbiedrības: 2017 – algas pieauguma gads

Eiropas arodbiedrību vadības vienojušās padarīt 2017. gadu par darba samaksas celšanas gadu darba ņēmējiem visā Eiropā.

“Šis ir mūsu atkopšanās laiks,” arodbiedrību līderu izpildkomitejas tikšanās laikā 2016. gada nogalē pauda Eiropas arodbiedrību konfederācijas (ETUC) ģenerālsekretārs Luka Visentini. “Uzņēmumu peļņa un vadību algas jau sen atguvušās no krīzes, bet parasto darbinieku algas joprojām nav pat atgriezušās pirmskrīzes līmenī. Vienam no katram trim strādniekiem arvien vēl jācīnās, lai tik tikko savilktu galus.”

kreisie.lv, tulkots no ETUC preses relīzes

ETUC izpildkomiteja vienojusies, ka:

 • visu 2017. gadu galvenais uzsvars tiks likts uz darbinieku algu celšanu;
 • darba samaksas celšana ir pamatots līdzeklis cīņai ar pieaugošo nevienlīdzību un strādājošo personu nabadzību, tas radīs izaugsmi un atkopšanos visiem;
 • patēriņa līdzekļu pieaugums vienkāršajiem darbarūķiem pacels visu ekonomiku kopumā efektīvāk nekā tādas šībrīža metodes kā nodokļu un valsts izdevumu samazināšana un dos pacēlumu ne tikai darbiniekiem, bet arī uzņēmējdarbībai.

“Mēs meklēsim samaksas pieaugumu visur, kur viens tas būs iespējams,” izteicās ETUC konfederālsekretāre Estere Linča. “Efektīvākie līdzekļi tā panākšanai ir koplīgumu slēgšana starp arodbiedrībām un darba devējiem, bet tāpat mēs pievērsīsim uzmanību arī minimālajai algai tur, kur šādi koplīgumi neeksistē. Veidosim pamatu darba samaksas celšanai gan darba devējiem, gan valdošajiem politiķiem.”

ETUC uzskata, ka gan Eiropas Savienības vadībai, gan nacionālājām valdībām ir jāveicina darba samaksu ceļošu koplīgumu slēgšana kā izaugsmes nodrošināšanas veids un jādara vairāk, lai stimulētu vienošanās starp arodbiedrībām un darba devējiem.

ETUC plāno strādāt ar Eiropas nozaru un nacionālajām arodbiedrībām, lai izvērtētu algu atšķirības Eiropā – ieskaitot no produktivitātes atpaliekošās algas, uzņēmumus, kuri patur pārmērīgi lielu peļņas daļu (tā vietā, lai sadalītu to strādnieku vidū ar algu palielinājumiem), uzņēmumus, kuros ir pārmērīga plaisa starp zemākajām un augstākajām algām. Tāpat tiks vērtētas algu atšķirības starp nozarēm dažādās valstīs, kā arī valstis ar sevišķi zemu minimālo algu vai negodīgu tās atņemšanu.

“Visi darbinieki ir pelnījuši samaksas celšanu,” pauda Estere Linča, “un daži ir pelnījuši lielāku tās pieaugumu, lai tiktu mazināta plaisa starp labāk un sliktāk atalgotajiem.”

Viņai piebalsoja arī Luka Visentini, sakot: “Darba ņēmēju pacietība sāk izsīkt. Eiropā nepieciešama izaugsme visiem, ne tikai tiem, kas ir jau bagāti.”

Vēl šajā kategorijā:

1 comment for “Eiropas arodbiedrības: 2017 – algas pieauguma gads

 1. Alvils
  11 / 01 / 2017 at 19:54

  Algu celšanu var finansēt tikai no diviem avotiem: 1) samazinot vadošo darbinieku algas un prēmijas; 2) samazinot uzņēmuma peļņu.

  Vadošo darbinieku algu samazināšana tiešām ir risinājums daudzos uzņēmumos, taču ļoti daudzos uzņēmumos, sevišķi Ziemeļvalstīs, vadības atalgojums ir mērens un neveido rezervi mazo algu celšanai. Uzņēmuma peļņas parasti ir 2-20% no apgrozījuma, līdz ar to mazo algu palielinājums nevar pāŗsniegt 20% pat visoptimistiskākā gadījuma. Vai 20% algas pielikums tiem, kas pelna minimālo algu, ir risinājums un vai tas likvidē strādājošo nabadzību? Visdrīzāk, ka nē.

  Secinājums. Algu pieaugumu nevar panākt pārdalot lielās algas vai peļņu. Algu pieaugumu var panākt tikai ar strukturālām reformām, ar kvalitātīvām darbavietām, ar investīcijām tehnoloģijās, izglītībā, ar radošo destrukciju – kad darbinieki ir gatavi strādāt radikāli savādāk un produktīvāk.

  Rakstā minētais scenārijs ir status quo piedāvājums. Vai tiešām kaut kas tāds ir iespējams šajā laikā, kad industrijas mainās tik strauji? Varbūt no arodbiedrību skatu punkta tas ir ceļš pareizā virzienā, taču no sociāldemokrātu un progresīvo vēlētāju un politiķu puses status quo saglabāšana nav risinājums nabadzības un nevienlīdzības izskaušanai. Ir nepieciešami radikālāki mēri nekā 5% algas pielikums, kuru vienā gadā apēd nekustamā īpašuma cenu celšanās. Ir nepieciešams atbalsts un investīcijas attīstītos biznesos, labās darbavietās, tehnoloģijās, darbinieku izglītībā, radošumā, uzņēmībā, nepieciešams atbalsts, lai taptu inovācijas, jauni uzņēmumi un pat industrijas.

  Eiropā un it sevišķi Latvijā nabadzība un nevienlīdzība ir pārāk lielas problēmas, lai tās atrisinātu ar 5% algas pielikumiem.

  Un tieši šādas šaurā skata dēļ vēlētāji nav gatavi balsot par pašreizējiem kreisajiem un tāpēc varas nāk tie, kas sola jelkādas pārmaiņas, jelkādus drosmīgākus risinājums un tāpēc arī uzvar trampi un brexiti.

  Sociāldemokrātiem un progresīvajiem ir jābūt drosmīgiem, tikai tādus politiķus vēlētāji novērtēs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *