Arodbiedrības un darba devēji: jāstiprina tautsaimniecība!

Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības vadība šonedēļ tikšanās laikā pauda vienprātīgu secinājumu – viens no nākamā gada svarīgākajiem uzdevumiem būs darbs pie jaunās nodokļu politikas stratēģijas ar mērķi stiprināt tautsaimniecību un uzņēmēju spēju celt vidējo atalgojumu un darbinieku sociālo nodrošinājumu.

arodbiedribas.lv

LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs tikšanās laikā ar jauno LBAS priekšsēdētāju Egilu Baldzēnu uzsvēra, ka gan vietējā, gan starptautiskā līmenī ir aktīvi jārīkojas, lai stiprinātu sociālo partneru lomu, kas ir būtiska Eiropas sociālo tiesību pīlāra izveidē. Tas iecerēts kā vadlīnijas Eiropas Savienības dalībvalstīm politikas veidošanā darba tirgus, labklājības sistēmas un sociālās palīdzības attīstībai, tādēļ svarīgi arī Latvijai un īpaši mūsu vasts sociālajiem partneriem sniegt pienesumu tā izveidē.

“Arodbiedrības ir nozīmīgi mūsu partneri un LDDK pārliecība ir, ka Latvijai ir jātiecas uz to, lai jau uzņēmumu līmenī darba devējs un darbinieks strādā kopā, balstoties uz partnerības principu. Ir jāapzinās, ka arodbiedrības un darbinieki ir viena no vērtībām, kas veido uzņēmuma panākumus, jo tām ir jābūt tieši ieinteresētām, lai uzņēmumiem būtu augsta produktivitāte, rentabilitāte un tie veiksmīgi attīstītos,” sacīja LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

“Būtiskākais ir, lai valdības un Saeimas lēmumos tiktu ietvertas darbinieku un arodbiedrību biedru pamatotas aktuālās intereses, kuras nodrošinātu Latvijas tautsaimniecības konkurētspēju un darbinieku labklājības pieaugumu,” atzīmēja LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns.

Tikšanās laikā sociālie partneri apsprieda iespējas stiprināt sadarbību Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes ietvaros, kopīgi izstrādāt viedokli par neapliekamā minimuma celšanu un kopīgiem pasākumiem, kas varētu mazināt ēnu ekonomiku, kā arī bija vienisprātis, ka nepieciešams veicināt uzņēmēju spēju paaugstināt savu darbinieku sociālo nodrošinājumu.

LDDK iepazīstināja arodbiedrību savienības vadību ar uzņēmēju piedāvājumu nodokļu politikas stratēģijai, uzsverot, ka ir būtiska visu partneru kopīga izpratne, kā veicināt tautsaimniecības attīstību un kādas izmaiņas nodokļu politikā nepieciešamas, lai to panāktu. LBAS vadība iepazīstināja ar LBAS 8. kongresā nolemto, arī par nepieciešamību veidot Latvijas nodokļu politikas un darba samaksas stratēģiju. LBAS vadība, atbilstoši 8.kongresa lēmumiem, konceptuāli pauda atbalstu virknei no uzņēmēju piedāvājumā iekļautajiem principiem.

Vēl šajā kategorijā:

2 comments for “Arodbiedrības un darba devēji: jāstiprina tautsaimniecība!

 1. Alvils
  01 / 01 / 2017 at 15:38

  Nav noslēpums, ka Latvijā arodbiedrības apvienojas tie darbinieki, kuriem jau ir pietiekoši liels drošības spilvens – valsts iestāžu, lielo uzņēmumu darbinieki. Mazos un ne sevišķi veiksmīgos uzņēmumos par arodbiedrībām nedomā nedz vadībā, nedz arī paši darbinieki, viss ir izdzīvošanas režīmā. Secinājums – nevajag lieki izcelt arodbiedrību lomu, ir jābūt tieši kreisām partijām, kas iestājas par visiem strādājošiem, strādāt gribošiem un strādāt nevarošiem. Arodbiedrības nekādi nevar aizstāt aktīvas kreisas partijas nozīmi. Latvijā diemžēl mēdiji mēdz šad un tad citēt un pieminēt arodbiedrības, bet dziļāka kreisā spārna dinamikas analīze izpaliek. Sabiedrība netiek informēta par iespējām vai iespēju trūkumu realizēt kreisu politiku un no tā arī ceļas nevarības apziņa un balsojumi par mazāko ļaunumu, no tā ceļas nabadzība un stagnēšana.

  Dažreiz kreisajiem ir jāspēj novilkt sarkanās robežas – un attiecībā gan uz sarunām ar t.s. darba devējiem, gan arī uz sadarbību ar labējam partijām.

  Nobeigumā ir jāatzīst, ka darba devēju un arodbiedrību attiecībās ir kaut kas perverss, kaut kas, kas šo sabiedrību iezīmē kā aziātisku kapitālisma murgu vai kā 19. gs. kapitālisma palieku. Proti, tiek atkal un atkal uzsvērta atšķirība starp darba devējiem un darba ņēmējiem. Īstā, sociāldemokrātiskā labklājības valstī šī atšķirība būtu aizvien sarūkoša, jo darbiniekiem piederētu akcijas un uzņēmumu daļas gan tajos uzņēmumos, kuros viņi strādā, gan arī uzņēmumos, kuru darbībā viņi ir ieinteresēti. Īstā, labklājības sabiedrībā darbinieki strādātu sevis paša labā un nevis īpaša kapitāla īpašnieku slāņa labā. Latvijā būtu vairāk jāveicina uzņēmumu pariešana darba ņēmēju rokās, jāveicina uzkrājumu veidošana, dalība uzņēmumu pārvaldēs, jāsamazina nodevas un banku komisijas par mazajiem darījumiem ar vērtspapīriem, jāaizstāv arī mazākuma akcionāru intereses.

 2. Alvils
  02 / 01 / 2017 at 22:52

  Interesants raksts “Japanese white-collar workers are already being replaced by artificial intelligence” http://qz.com/875491/japanese-white-collar-workers-are-already-being-replaced-by-artificial-intelligence/

  Savukārt Stenforda universitātes profesors, 6. pasaules lielākas Interneta kompānijas Baidu (apsteidz Twitter, Yahoo, Netflix, utt) chief scientist, Robot Operating System (ROS), Google Brain un MOOC Coursera dibinātājs savās Jaungada pārdomās aicināja:
  AI researchers: As you plan your amazing 2017 projects, give some thought too to helping with the job displacements our community will cause. Some basic things you can do: (i) Share on facebook your support of basic income. (ii) Share your support for lifelong learning-we need this! (iii) Lead by example by starting a new book or MOOC.

  Tātad universālais pamatienākums tiek minēts kā pirmais risinājums, kā risināt pārmaiņu izraisītās sociālās problēmas.

  Uzkrītoši ir tas, ka politiķi par šo nerunā – ne tie, kas ir pie varas, ne tie, kas censtos tikt pie varas. Ir jābūt drosmīgiem jauniem cilvēkiem, kas ir gatavi pieņemt pārmaiņas, radikālus lēmumus un risinājumus un neiestigt esošajās sociālajās struktūras, varas vertikālēs un establišmentos. Arodbiedrībām ir vismazākā vīzija par nākotni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *