Par progresīviem nodokļiem Latvijā

Izskatās, ka beidzot vismaz viena no ManaBalss.lv iniciatīvām par progresīvas nodokļu sistēmas ieviešanu Latvijā tuvojas finiša taisnei – savākts tuvu 9 tūkstošiem parakstu no 10 nepieciešamajiem, lai iniciatīva būtu saskaņā ar likumu jāskata Saeimā.

Iniciatīvas autori ir biedrība PROGRESĪVIE, kura dibināta 2011. gadā un apvieno sociāldemokrātiski domājošus cilvēkus. Biedrības mērķis ir progresīvas reformas Latvijas politikā, ekonomikā un varas attieksmē pret sabiedrību.

Protams, iniciatīvas projekts [https://manabalss.lv/i/169] ir virspusējs un morāli novecojis, turklāt vairāk adresēts Ministru Kabinetam, – taču tas lieti noderēs, lai Saeima būtu spiesta pārvarēt savu negribīgo nostāju pret nodokļu progresivitāti un kārtējo reizi pacelt šo jautājumu aktuālajā dienaskārtībā, ierosinot diskusiju. Tāpēc aicinām to noteikti parakstīt!

Atgādinām, ka portālā ManaBalss.lv ir parakstāma arī otra, jau daudz precīzāk izstrādāta petīcija par progresīvās nodokļu sistēmas ieviešanu [http://ej.uz/progresivo]. Bez šaubām, arī tajā minētās likmes ir tikai piemērs, kuru var precizēt nākotnes diskusijās un likumdevēju darbā, taču tās jau parāda, kā darbojas progresīva nodokļu sistēma un kāds var būt tās devums sabiedrībai un valstij kopumā.

Pasaulē ir 207 starptautiski atzītas valstis, un tikai mazāk nekā 20 no tām vēl ir palikusi “plakanā” jeb regresīvā nodokļu sistēma – piemēram, Krievijā, Baltkrievijā, Rumānijā, Maurīcijā, Jamaikā, Trinidādā un Tobāgo… Un Baltijas valstīs. Latvijas Brīvvalsts laikā mums bija progresīvā nodokļu sistēma, un kādu laiku arī vēlāk – līdz tika atcelta 1995. gadā.

Par to, kā funkcionē nodokļu sistēma vispār un kā to ietekmē progresivitātes princips, aicinām izlasīt senāku rakstu http://kreisie.lv/?p=2218.

Savukārt, te ir lasāma daļa diskusijas starp abu petīciju autoriem un LR Finanšu ministriju: http://kreisie.lv/?p=3096.

Pagājušā gada vasaras sākumā biedrībai PROGRESĪVIE ar LR Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas atbalstu izdevās Saeimas telpās organizēt konferenci “Kāds progresīvais nodoklis ir vajadzīgs Latvijā?”, kura pulcēja politiķus, ekspertus un sabiedriskos aktīvistus. Aicinām iepazīties ar biedrības vadītāja Anša Dobeļa prezentāciju [PDF]; papildus jautājumus par to droši var uzdot šī raksta komentāros – un prezentācijas autors tiks aicināts uz tiem atbildēt.

Ir publiski pieejams arī konferences video ieraksts, minētā prezentācija ar Anša Dobeļa runu skatāma no 24:30.

Pārējo konferences dalībnieku prezentācijas pieejamas Saeimas mājaslapā.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *