Atskaņas no foruma

Nākamajā Saeimā vairākums varētu būt politiskajiem spēkiem, kas atbalsta progresīvās nodokļu sistēmas nepieciešamību – tāds secinājums rodas pēc viņpiektdien notikušā Brīvības un solidaritātes fonda un Eiropas progresīvā izpētes fonda organizētā foruma “Progresīvā nodokļu sistēma – moderna līdzekļu sadales sistēma jauktā tirgus ekonomikā vai komunisma rēgs?”, kurā piedalījās ekonomikas eksperti un politiķi, diskutējot par progresīvās nodokļu sistēmas nepieciešamību un iespēju to ieviest Latvijā. Kā lektori forumā uzstājās ekonomisti un politiķi, uzņēmēji, Finanšu ministrijas un banku pārstāvji, kā arī ārvalstu viesi no Francijas un Igaunijas, kas dalījās pieredzē.

Autors: Lelde Kaunese

Konferences laikā lielākā daļa Latvijas, kā arī Igaunijas un Eiropas ekspertu savās uzrunās pieminēja milzīgo nevienlīdzību, kas valda Latvijas sabiedrībā un nepieciešamību to samazināt, lai nepieaugtu nabadzība un attīstītos valsts ekonomika. Tika secināts, ka ir iespējams būvēt sabiedrības modeli, kurā līdzās pastāvēt spēj gan progresīvi nodokļi, gan ilgtspējīga ekonomikas attīstība.

Par svarīgu principu tika atzīta solidaritātes izjūta sabiedrībā. Tajā pašā laikā, kā norādīja Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Daniels Pavļuts, lai progresīvā  nodokļu sistēma būtu efektīva, cilvēkiem ir nepieciešama ticība, ka viņu samaksātie nodokļi tiks atbilstoši un efektīvi izlietoti.

“Progresīvais nodoklis var tikt izmantots kā līdzeklis sabiedrības noslāņošanās samazināšanai, uzņēmējdarbības veicināšanai un galu galā  valsts ieņēmumu palielināšanai. Progresīvā nodokļa principus izmanto ļoti lielā pasaules daļā. Bieži vien tas nav garants ekonomikas stabilitātei, taču tas noteikti ir solidārāks un godīgāks nodokļu veids kā proporcionālais vai pat regresīvais, pie kura spītīgi esam turējušies šeit Latvijā,” komentēja Brīvības un solidaritātes fonda vadītājs Atis Lejiņš.

Diskusiju laikā Sabiedrības citai politikai (SCP) vadītājs Aigars Štokenbergs, Pilsoniskās savienības (PS) priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis, politisko partiju apvienības „Saskaņas centrs” (SC) deputāts Igors Pimenovs un Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) priekšsēdētājs Jānis Dinevičs, kā arī citi politiķi un eksperti izteica atbalstošu viedokli par progresivitātes nepieciešamību Latvijas nodokļu sistēmā.

Ģirts Valdis Kristovskis atzina, ka Latvijas nodokļi kopumā ir netaisnīgi, tādēļ pat PS, kā labēja partija, ir pētījusi un atzinusi progresivitātes nepieciešamību virknē nodokļu. Savukārt LSDSP priekšsēdētājs Jānis Dinevičs atgādināja partijas ilggadējo nostāju šajā jautājumā, kā arī prezentēja jau š.g. februārī publicētos aprēķinus progresīvās nodokļu sistēmas ieviešanai.

Atbalstu progresīvā nodokļa elementiem publiski ir pauduši SCP, PS, LSDSP, SC un ZZS, kas pēc pēdējiem socioloģisko aptauju pētījumiem varētu iegūt vairākumu nākamajā Saeimā.

Papildus informāciju par notikušo forumu meklējiet fonda mājaslapā www.bsf-latvija.lv

picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *