5000 pedagogu pikets

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) protesta akcijā 12.maijā piedalīsies aptuveni pieci tūkstoši izglītības un zinātnes darbinieku, iestājoties par papildus valsts finansējumu efektīvām pārmaiņām izglītībā un zinātnē. LIZDA valsts augstākajām amatpersonām pieprasa, lai visi pedagogu, akadēmiskā un zinātniskā personāla darba pienākumi būtu apmaksāti. Šobrīd valsts pedagogiem neapmaksā vidēji 18 stundas nedēļā, paliekot parādā vidēji 341,28 eiro mēnesī.

avots: lizda.lv

LIZDA protesta akcija plānota kā izglītības un zinātnes darbinieku gājiens no Ministru kabineta, gar Izglītības un zinātnes ministriju un Finanšu ministriju, to noslēdzot pie Saeimas. Protesta gājiena dalībnieki Rīgā ieradīsies ar teju 100 autobusiem no visas Latvijas.

Kopš 17.marta Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) uzsākusi darbu pie jauna pedagogu darba samaksas modeļa un darba samaksas paaugstināšanas grafika izveides, kam jātop līdz 15.maijam. Pat ja divu mēnešu laikā 35 personu darba grupā IZM izstrādās jaunu modeli un grafiku, diemžēl LIZDA nav guvusi pārliecību, ka tiks rasts nozarei nepieciešamais papildu finansējums, jo 2015. – 2017.gada valsts budžetā papildu līdzekļi jauna finansēšanas modeļa aprobācijai, ieviešanai un pedagogu darba samaksas paaugstināšanai nav paredzēti. IZM plāno papildu finansējumu modeļa un grafika īstenošanai pieprasīt kā jaunās politikas iniciatīvas (JPI) vienlaikus ar visu citu ministriju finansējuma pieprasījumiem, taču iepriekšējā pieredze neliecina par pozitīviem rezultātiem JPI izskatīšanā valdībā, turklāt šobrīd prioritāri kļuvuši arī valsts aizsardzības jautājumi.

Šobrīd 86% aptaujāto netic ministrijas plāniem tik īsā laikā izstrādāt jaunu darba samaksas sistēmu, liecina LIZDA veikta aptauja. Savukārt 71% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju pedagogu prasības pēc algas paaugstinājuma uzskata par pamatotām, liecina TNS veiktais pētījums.

Dzīves dārdzība paaugstinās un Latvijas pedagogu darba samaksa turpina būt viena no zemākajām Eiropas Savienībā. IZM rīcība ar mērķdotācijām nav bijusi efektīva un pedagogu darba samaksai šogad joprojām pietrūkst 2,5 miljoni eiro. Finansēšanas modelis „Nauda seko skolēnam” nenodrošina taisnīgu un motivējošu atalgojumu pedagogiem, kā arī vienādas iespējas uz kvalitatīvu izglītību ikvienam skolēnam.

LIZDA aicina izglītības un zinātnes darbiniekus aktīvi piedalīties protesta gājienā, lai iestātos par savām tiesībām uz cienīgu darba samaksu! Arodbiedrība lūdz Latvijas pašvaldības, darba devējus, vecākus, skolēnus un studentus paust atbalstu izglītības un zinātnes darbiniekiem protesta gājienā.

► Atbalsta vēstules un sadarbības piedāvājumus aicina sūtīt uz e-pastu lizda@lizda.lv

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *