Ušakovs ņirgājas par sociāldemokrātiju

Rīgas mērs Nils Ušakovs grib nopirkt vēlētāju balsis ar dāvanu dalīšanu. Viņš laikam domā, ka tas ir īsti kreisas politikas paraugs. Taču patiesībā šī politiķa aktivitātes ir jāvērtē kā ņirgāšanos par sociāldemokrātijas būtību. Rīgas mērs un viņa partija tikai seko līdzi konjunktūrai un dara to, kas ir izdevīgāks viņiem pašiem, nevis vēlētajiem.

Didzis Melbiksis, diena.lv
(raksta pārpublicēšana saskaņota ar medija redakciju)

Saskaņas centra partijas programmā tiek braši postulēts, ka ”sociāldemokrātiska, sociāli atbildīga valsts politika ir vienīgais veids, kā cīnīties ar visus līdzšinējos gadus dominējošo labējo liberāļu politikas sekām”. Kreisi domājoši cilvēki šiem vārdiem slieksies piekrist.

Taču Saskaņas centra faktisko rīcību nekādi nevar saukt par ”sociāli atbildīgu”. To var secināt jebkurš, kurš ilgtermiņā sekojis līdzi šīs partijas saimniekošanai Rīgas domē. Saskaņas centra darbību galvaspilsētā raksturo stratēģiska un mērķtiecīga līdzekļu izšķērdēšana, kas tiek veikta ar vienu mērķi – spodrināt partijas un tās vadītāja tēlu. Vai tas būtu absurdais priekšlikums par īpaša Rīgas ūdens ražošanu, vai Ušakova pašrocīgi ieviestas ”puteņa brīvbiļetes” autobraucējiem, vai tulpes ”daiļajām dāmām 8. martā”, tam nav nekāda sakara ar domāšanu ilgtermiņā un sociāldemokrātisku politiku. Tas ir populisms.

Tulpes gan esot pirktas par paša politiķa naudu – iespējams, ka gādīgais Rīgas saimnieks nedaudz pakaunējās grābt nodokļu maksātāju šim sveicienam. Un ir jau arī, par ko kaunēties. Tulpju dalīšana 8. martā ir padomju laika izkropļojuma atavisms, kam nav ne mazākā sakara ar Starptautisko sieviešu dienu un dzimumlīdztiesību. Ušakovs to labi zina, taču elektorātam (atzīsim, arī ”latviskajam”) šādas pseidotradīcijas joprojām iet pie sirds – un kāpēc gan to neizmantot politaģitācijas nolūkos?

Jākaunas Ušakovam un viņa brašajai komandai būtu arī par tām prāvajām summām, kas tiek tērētas šo komrādu politiskās daiļliteratūras sērijai Tava Rīga, reklāmām televīzijā, uzņēmumu līgumiem ar reklāmas aģentūrām. Tikmēr, piemēram, par māju siltināšanu rīdzinieki var turpināt sapņot.

Tāda ir sociāldemokrātija Ušakova gaumē – bagātie ēd pie dzīru galda, bet nabadziņiem (kuri turklāt maksā par lielo mielastu) tiek žēlsirdīgi atdotas drupačiņas.

Slavenais zviedru sociāldemokrātu politiķis Ulofs Palme 1982. gadā televīzijas debatēs izcēlās ar īsu, kodolīgu repliku, kurai vēlāk tika piešķirts nosaukums ”Tāpēc es esmu sociālists”. Palme tajā norāda uz labējo politiķu liekulību un atgādina viņiem: ”Vēsturē ir ārkārtīgi daudz vērtīgu reformu, kuras jūs esat saukuši par ļauno sociālismu. Taču vēlāk jūs paši cenšaties piesavināties godu par šīm reformām, kad cilvēki ir pieredzējuši, ko šīs reformas praktiski nozīmē.”

Līdzīgi Ušakovs un Saskaņas centrs kritizē ”labējo liberāļu politiku”, taču paši aktīvi piedalās šādā politikā un barojas no šīs politikas augļiem. Šāda liekulība tikai pierāda šī politiskā spēka nespēju un nevēlēšanos veikt reformas. Vienīgais, uz ko Saskaņas centrs ir spējīgs – pielāgoties pastāvošajai kārtībai un izmantot to savā labā.

Vēl šajā kategorijā:

2 comments for “Ušakovs ņirgājas par sociāldemokrātiju

 1. knud
  13 / 03 / 2013 at 20:00

  Raksts ir neprofesionāls, vai pat meli.

  Pirmkārt, tajā ir citēti tikai t.sk. anekdotiskie pierādījumi, bet nav veikta nopietna analīze, cik tad Rīgas pašvaldības darbs ir vai nav kreiss. Daudzu cilvēku ikdienas pieredze liecina, ka tas, ko grieza labējā valdība, parasti tika kompensēts ar kreisās pašvaldības līdzekļiem.

  Nekad neesmu dzīvojis no pabalstiem un nedzīvoju arī tagad, tāpēc kaut ko spriest par šo jomu ir grūti. Bet tā vietā varu uzteikt Rīgas Domes rīcību par to, ka tiek pabeigta zemes privatizācija Rīgas pilsētā un zemes īpašumtiesības tiek nodotas daudzdzīvokļu māju īpašniekiem. Nav grūti iedomāties, kā līdzīgā situācijā rīkotos labējie – viņi šo zemi paturētu pilsētas rīcībā un pēc tam apvienotu lielos zemesgabalos, kurus izsolē pārdotu banku nekustamo īpašumu fondiem. Un pēc tam šī pati labējā partija sadarbojoties ar saviem Saeimas kolēģiem pieņemtu likumu par NĪ – dzīvokļu un zemes – apvienošanas veicināšanu, kas būtība stimulēt dzīvokļu īpašuma pāriešanu zemes īpašnieka īpašumu. Valsts radio savulaik ir dzirdēta ministrijas ierēdņu diskusija, ka šāds process brīvprātīgi varētu būt 10 gadu garumā, kuriem beidzoties zemes īpašnieks dzīvokļus varētu atsavināt (nopirkt) savā īpašumā. Ja dzīvokļa īpašnieks negribētu pārdot savu dzīvokli zemes īpašniekam, tad cenu noteiktu tiesa un dzīvokli pārdotu piespiedu kārtā – jo – lūk – vienots zemes un mājas īpašums esot sabiedrības interesēs. Tā domā labējie. Bet pašreizējās Rīgas Domes rīcība liecina par citu politiku – zeme pienākas dzīvokļu īpašniekam un punkts.

  Otrkārt, rakstā ne ar vārdu nav pieminēta SC darbība Saeima. Nu, lūdzu, aizejiet uz Saeimas mājaslapu un paskatieties, kādus priekšlikumus un likumprojektus iesniedz SC un apskatieties balsojumu rezultātus par daudziem sociāli svarīgiem likumiem. Tikai melis un nelieties var neredzēt, ka SC darbība Saeima ir sociāldemokrātu partijai atbilstoša rīcība. Cita lieta, ka mēdiji par to nerunā, pašiem vien ir jāiet un jālasa deputātu sacītais Saeimā.

 2. Ušakovs ņirgājas par sociāldemokrātiju
  10 / 12 / 2013 at 23:14

  Rīgas mērs Nils Ušakovs grib nopirkt vēlētāju balsis ar dāvanu dalīšanu. Viņš laikam domā, ka tas ir īsti kreisas politikas paraugs. Taču patiesībā šī politiķa aktivitātes ir jāvērtē kā ņirgāšanos par sociāldemokrātijas būtību. Rīgas mērs un viņa partija tikai seko līdzi konjunktūrai un dara to, kas ir izdevīgāks viņiem pašiem, nevis vēlētajiem.
  Par šo es nezinu īsti vai tā ir situācija, kad Ušakovs ņirgājas par sociāldemokrātiju, bet kaut kur sen agrāk saskaņas centrs esot maskavā sarunājis, ka vajag iznīdēt Latvijā sociāldemokrātus, nu tas tad ir izdevies, ja tad sanāk, ka sen plānots manevrs, nezinu, vai Ušakovs tur bija iesaistīts, bet tas nav svarīgi šinī ziņā. Kā pats Ušakovs paziņoja Saskaņas centra kongresā, tad viņi tagad esot sociāldemokrātiska partija. Vai Ušakovs tā arī domā?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *