Jāmazina nevienlīdzība!

Uzstādot jautājumu, kas īsti šobrīd ir Latvija – veiksmes stāsts vai Baltijas kauns, Latvijas Sociāldemokrātiskā Strādnieku partija (LSDSP) savā 44. kongresā pieprasījusi valdībai jau šogad atjaunot mēneša ienākumu ar nodokļiem neapliekamo minimumu līdz pirmskrīzes līmenim, kas būtu ne mazāks par 90 latiem.

To, ka Latvija ir Baltijas kauns, 2012. gada vasarā ir minējusi Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) izpilddirektore Kristīne Lagārda, to pamatojot ar Latvijas sabiedrībā valdošo satraucoši lielo ienākumu nevienlīdzību:

“20% iedzīvotāju ar vislielākajiem ienākumiem ir septiņas reizes bagātāki par 20 % iedzīvotāju ar viszemākajiem ienākumiem.”

LSDSP paziņojumā šis komentēts sekojoši:

“Parasti mūsu valdošie ļoti ātri izpilda no rietumiem nākošos aizrādījumus, bet tagad nekā. It kā nekas nebūtu teikts. ​Situāciju vēl traģiskāku dara fakts, ka jau pēc šī K. Lagārdas izteiciena valdība un valdošā koalīcija pieņēmušas nodokļu politikā tādus lēmumus, kas šo nevienlīdzību vēl vairāk pastiprina.

1. Konkrēti, no 2012. gada 1. jūnija, samazinot PVN likmi par 1 % , iedzīvotāju vairākums, kā parādīja aptaujas, to nav izjutis. Tagad kārtējais valdošās koalīcijas „zaķis” var pirkt analogu pēc cenas automašīnu, un bučot roku valdībai, iegūstot vairāk kā divu minimālo algu vinnestu. Pretēji tam, kā zināms portālā ”Mana balss” veiktajā aptaujā, vairāk kā 10 000 balsu ieguva priekšlikums samazināt PVN likmi pārtikai. Tas gan veicinātu nevienlīdzības mazināšanos sabiedrībā.

2. Ir pieņemts lēmums no 2013. gada 1. janvāra samazināt IIN likmi par 1 %. Tomēr tā ir A .Vilka un RP lētā demagoģija, it kā tautai ir tīkama IIN samazināšana . Kādā veidā tad tiks finansēta izglītība, zinātne, veselības aizsardzība un sociālā aizsardzība! Mūsu IIN ir jau tagad – 2012. gadā 2 reizes! mazāks, nekā vairumā ES sociāli atbildīgo valstu. No IIN likmes samazinājuma iegūst tikai turīgākie un nevienlīdzība turpinās pieaugt. Mūsu budžeta SVF uzraugu brigādes vadītājs 2012. gada decembrī publiski LTV raidījuma izteicās – ir nepieciešams atteikties no valdības politikas, perspektīvā samazināt IIN likmi. (Kā tas bija paredzēts valdības deklarācijā!)

3. Valdošās koalīcijas liekulība un dubultmorāle sevišķi koši izpaužas nosakot IIN neapliekamā minimuma lielumu. Kā zināms, Latvijas Saeimas valdošā vairākuma balsojumā noteikts, ka tā lielums 2012. gadā bija 35,- Ls un vēlāk 45,- Ls. Tas ir zemākais ES un vairāk kā 2 reizes mazāks salīdzinot ar mūsu kaimiņos esošo Lietuvu un Igauniju. Tas ir desmitiem reižu mazāks kā daudzās ES valstīs. Ar to nabadzīgākajiem tiek atņemta iztikas tiesa. Tai pašā laikā valdošās koalīcijas deputāts, frakcijas vadītājs, iegādājas auto par 40 000,- Ls. Un tāda izrādīšanās no tautas kalpa puses netiek nosodīta. IIN neapliekamā minimuma lieluma celšana arī mazinātu to cilvēku skaitu, kas saņem algu aploksnēs un dotu fiskālo efektu.

4. Ļoti ciniski no valdošās koalīcijas puses ir atlikt IIN neapliekamā minimuma celšanu uz Saeimas priekšvēlēšanu laiku. Viņi rēķina, ka, ja to darīs tagad, tad tauta to var aizmirst un par saviem labvēļiem nenobalsot. Tas, ka daudzi tagad bēg no viņu vadītās valsts, kā redzams, viņus maz uztrauc.”

Vēl šajā kategorijā:

2 comments for “Jāmazina nevienlīdzība!

 1. marty paudrups
  05 / 04 / 2013 at 01:00

  Maz esmu lasijis, bet liekas ka visi sprediko un neviens neiet starp tiem kas cies un saorganize pretestibu. Vai kads no jums ir bijis stradnieks?

  • marty paudrups
   25 / 04 / 2013 at 02:44

   Vai kads ir apciemojis Vainodes pagastu, lai atjaunotu civekiem ceribu. Varbut no ta naktu politisks atbalsts.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *