Jaunību vai pieredzi – ņem abus!

Šodien, 1. oktobrī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) jaunieši rosinās atbildīgās valsts amatpersonas pievērsties jauniešu bezdarba problēmas risināšanai. No plkst. 15:00 līdz 18:00 Vecrīgā, Kaļķu ielā 28, iepretim restorānam “McDonalds”, dažādu arodbiedrību pārstāvji aicinās sabiedrību parakstīt jauniešu prasības LR Saeimai.

arodbiedribas.lv

Valsts budžeta apspriešanas laikā prasības tiks iesniegtas Saeimā.

Arodbiedrību jaunieši aicinās gan darba devējus, gan darbiniekus veidot solidāru atbalstu cienīgiem darba apstākļiem un iespējām jauniem cilvēkiem, un izvirzīs šādas prasības:

► drošu un cienīgu darbu jauniešiem Latvijā;

► līdzvērtīgas darba iespējas jauniešiem Latvijā;

► Eiropas algas jauniešiem;

► veicināt koplīguma slēgšanu uzņēmumos un nozarēs;

► cienīt apvienošanās brīvību un jauniešu profesionālo izaugsmi!

Katru dienu jauniešiem nākas saskarties ar bezdarbu, nedrošu darba vidi, darbu bez līguma vai ar prettiesiskiem noteikumiem, aplokšņu algām, zemu atalgojumu, pārmērīgu spiedienu no darba devēja, kaitīgiem darba apstākļiem un pamatotām bailēm norādīt darba devējam par savām tiesībām.

Šādās situācijās tiek aizskarta jaunā darbinieka cieņa, un darbavietā tiek radīta nelabvēlīga vide, kas atspoguļojas ne tikai darba, bet arī dzīves kvalitātē, ģimenes un draugu lokā.

Jauniešiem ir vilšanās par Latvijas darba vidi, un jaunietis nesajūt to, ka viņa ieguldījums tiek un tiks novērtēts!

Jauniešu atstumtība no aktīvā darba tirgus ir sociālā un ekonomiskā laika bumba. Risks palikt bez darba jauniešiem ir divreiz lielāks nekā pārējiem strādājošajiem iedzīvotājiem, un stāvoklis turpina pasliktināties. Visā pasaulē bez darba ir vairāk nekā 75 miljoni jaunu cilvēku, vēl daudzi miljoni ir iesprostoti pagaidu darbos un neoficiālajā nodarbinātībā, bet desmitiem miljonu jaunajiem darba meklētājiem šobrīd nav izredžu atrast cienīgu darbu (ITUC-CSI). Šā gada aprīlī Eiropas Savienībā bez darba bija vidēji 22,4% no visiem darbspējīgiem jauniešiem (Eurostat). Latvijā 2011. gada beigās jauniešu īpatsvars no kopējā reģistrēto bezdarbnieku skaita bija 11,8%, no kuriem lielākā daļa jeb 86,8% bez darba esošie jaunieši bija vecumā no 20 līdz 24 gadiem (NVA).

7. oktobris ir pasaules diena par cienīgu darbu, tādēļ Pasaules arodbiedrību konfederācija (ITUC) aicina sabiedrību iestāties par cienīgiem darba apstākļiem un atzīmēt Pasaules dienu par cienīgu darbu.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *