Godīgai tirdzniecībai draudzīgie

Jau gadu biedrība “Zaļā brīvība” piešķir zīmi “Godīgai tirdzniecībai draudzīgs” viesnīcām, veikaliem un restorāniem. Šobrīd “Zaļā brīvība” ir uzsākusi šāda statusa piešķiršanu arī uzņēmumu, nevalstisko organizāciju un valsts iestāžu birojiem.

“Zaļās brīvības” vadītājs Jānis Brizga:

“Ar šo iniciatīvu mēs vēlamies veicināt godīgās tirdzniecības jeb Fair trade kustības popularitāti Latvijā. Tagad uzņēmumiem, valsts iestādēm un biedrībām būs iespēja pastāstīt arī citiem, ka viņi ir sociāli atbildīgi, iespējams, tādējādi, veicinot citus birojus un cilvēkus rīkoties līdzīgi.”

Fair trade jeb godīgā tirdzniecība ir alternatīva tirdzniecības sistēma, kura nodrošina, ka ražotāji un audzētāji attīstības valstīs saņem godīgu atlīdzību par savu darbu, netiek nodarīts pāri videi un darba apstākļi ir atbilstoši starptautiski pieņemtiem standartiem, kā arī papildus tiek ieguldīts vietējo nabadzīgo zemnieku veselības aprūpē un izglītībā. Visizplatītākie Fair trade produkti ir kafija, tēja un šokolāde, un to pārdošanas apjoms pasaulē ar katru gadu palielinās. Latvijas vairumtirgotāju klāstā šobrīd ir gan Fair trade kafija un tēja, šokolāde, gan atspirdzinošie dzērieni, dažādas uzkodas, bakalejas preces, arī Fair trade vīni. Liela daļa no šiem produktiem ir arī bioloģiski sertificēti.

Pirmais birojs, kas ticis pie minētā statusa, pieder sociāldemokrātu biedrībai PROGRESĪVIE. Tās vadītājs Ansis Dobelis apliecinājis, ka biedrībai saskaņā ar tās principiem ļoti simpatizē Fair trade ideja, tāpēc jo sevišķi liels prieks tiek par to, ka tieši šīs organizācijas birojs ir kļuvis par sava veida pionieri.

“Vienīgais, ko mums ikdienā ir jāapņemas darīt, ir – dzert Fair trade sertificēto kafiju, tēju un kakao, respektīvi, Fair trade sertificētus produktus, ko ražo jaunattīstības valstīs un bez kuriem mums ir tik grūti iedomāties ikdienas dzīvi Latvijā. Tādējādi mēs kaut nedaudz samazinām nabadzību un dodam šo valstu zemnieku bērniem lielākas iespējas izglītoties un saņemt atbilstošu veselības aprūpi.”

Runājot par nākotnes plāniem, Jānis Brizga piebilst:

“Cerams, izpratne par šo kustību Latvijā ies plašumā un izpratne par to, kā produkti trešās pasaules valstīs tiek radīti, palielināsies, palīdzot izskaust bērnu darbu, cilvēku paverdzināšanu un samazināt dabai nodarīto kaitējumu. Iespējams, kādreiz arī Latvijā, līdzīgi kā Zviedrijā – Malmo, būs sava Fair trade pilsēta.”

Biedrība “Zaļā brīvība” no šī gada 6. līdz 8. septembrim ar godīgās tirdzniecības stendu piedalīsies BT1 organizētajā izstādē “Riga Food 2012” Ķīpsalā. Vairāk informācijas par godīgo tirdzniecību un “Godīgai tirdzniecībai draudzīgs” marķējumu var saņemt biedrības mājaslapā, tās stendā “Riga Food 2012” izstādē vai arī, rakstot uz janis@zb-zeme.lv.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *