Referendums par referendumiem

Vairākas Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) dalīborganizācijas atbalsta opozīcijas deputātu iniciatīvu rīkot “referendumu par referendumiem”, ja Valsts prezidents atkārtoti izsludinās grozījumus tautas nobalsošanas un likumu ierosināšanas regulējumā.

Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris pauž viedokli, ka šie grozījumi ir noraidāmi pilnībā.

Jau ziņots, ka LBAS iebilst pret augsto parakstu vākšanas slieksni – 50000, kas vācami par referenduma ierosinātāju līdzekļiem. Turklāt dīvains ir šajos grozījumos noteiktais aizliegums aģitāciju finansēt no līdzekļiem, “kas tieši vai pastarpināti iegūti no ārvalstī reģistrētām juridiskajām personām un ārvalstu pilsoņiem”. Tātad, arodbiedrībai, kas piedalās starptautisku ES vai arodbiedrību projektos, tiek liegta iespēja paust savu viedokli.

Pēdējos 20 gados notikuši 4 tautas ierosināti referendumi, kas vidēji ir 1 piecos gados, tātad, ļoti niecīgs skaits. Divus no tiem ir rosinājusi Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība. “Tajos visos ir panākts pozitīvs rezultāts,” LBAS viedokli pauž Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.

1999. gadā notika referendums par likuma “Grozījumi likumā par valsts pensijām” atcelšanu. Tautas aktivitāte nebija pietiekama tāpēc, ka likumdevēji pirms tautas nobalsošanas paziņoja, ka nepieciešamie grozījumi tiks izdarīti. Tātad – rezultāts ir panākts. Arī pirms 2008. gada referenduma par grozījumiem Satversmē, kas dotu iespēju tautai atlaist Saeimu, Valsts prezidents deva signālu, ka viņš parūpēsies, lai tautai šī tiesība tiktu nodrošināta.

“Tātad, mīts ir gan tas, ka tautas rosināta balsošana notiek pārāk bieži, gan arī tas, ka tam nav bijis nekāda pozitīva rezultāta,” saka Valdis Keris.

Arodbiedrības “Enerģija” priekšsēdētāja Jevgenija Stalidzāne norāda, ka noteikti nedrīkst paaugstināt savācamo parakstu skaitu referenduma ierosināšanai:

“Kad 2000. gadā vācām 10000 parakstus, lai ierosinātu referendumu par grozījumiem Enerģētikas likumā – pret “Latvenergo” privatizāciju, tos arodbiedrībai par saviem līdzekļiem nebija viegli savākt. Nākamajā etapā, kad parakstus vāca CVK, tika savākti 300000 parakstu, kas bija divas reizes vairāk kā nepieciešams tautas nobalsošanas ierosināšanai, tādēļ uzvarēja veselais saprāts, un Saeima vēlētāju iesniegto likumprojektu pieņēma bez satura grozījumiem un bez referenduma organizēšanas.”

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *