Kad kreisais piekrīt labējam

Piedaloties konferencē par Baltijas valstu tautsaimniecības atveseļošanas pieredzi, SVF izpilddirektore Kristīne Lagārda teica: “Patlaban Latvijas sabiedrībā ir novērojama satraucoši liela ienākumu nevienlīdzība. 20% iedzīvotāju ar vislielākajiem ienākumiem ir septiņas reizes bagātāki par 20%  iedzīvotāju ar viszemākajiem ienākumiem.” Pēc šī rādītāja Latvija ir Baltijas kauns, teica SVF vadītāja… Tāpēc es, sociāldemokrāts, atbalstu labējo Krišjāni Kariņu viņa kritikā Valda Dombrovska valdības rīcībai.

Artis Āboltiņš, LSDSP biedrs

Parasti mūsu valdošie ļoti ātri izpilda  no rietumiem nākošos aizrādījumus,  bet tagad nekā, it ka nekas nebūtu teikts – kā zināms, valdība un valdoša koalīcija pieņēmusi nodokļu politikā tādus lēmumus, kas šo nevienlīdzību vēl vairāk pastiprina. Bet … Eiropas Parlamentā izskolotais Vienotības deputāts Kariņš jau maijā savā rakstā NRA iezīmējis alternatīvu valdības rīcībai, kas būtu  sociāli atbildīga.

1. Runājot par PVN likmes samazināšanu par 1%, Kariņš saka: “Lielāku efektu iedzīvotājiem dotu tieši PVN samazināšana pārtikai. Gandrīz nekur Eiropā pārtikai nav 22% kā Latvijā, tas ir milzīgi augsts nodoklis. PVN samazināšana pārtikai dotu labumu pirmām kārtam mazturīgākajiem iedzīvotājiem. Tam, kas var nopirkt jauno automašīnu, PVN kritums par vienu % būtu tīrā dāvana.”

Piemēram, Zaķim… Arī sabiedrības aptaujas rāda – vairāk kā  80% aptaujāto saka, ka šo samazinājumu nejutīs. Bija ieteikumi sākt PVN likmes samazināšanu ar piena produktiem. Tagad pēc 1. jūlija kārtējais valdošās koalīcijas “zaķis” var pirkt analogu pēc cenas  automašīnu un bučot roku valdībai, iegūstot vairāk ka divu minimālo algu vinnestu.

2. Par no 2013. gada iecerēto IIN samazināšanu Kariņš saka: “Ja mēs palielinātu neapliekamo minimumu, tas būtu pareizais solis, kā padarīt iedzīvotāju ienākumu sistēmu konkurentspējigāku Eiropā. Ja valsts var atļauties plakanu IIN likmes samazinājumu, tad tas nozīmē,  ka valstij ir līdzekļi, ar kuriem var variēt.”

Taisnība – par 1% samazinot IIN, 200 Ls algu saņēmējs vinnēs 2 Ls,  bet 2000 Ls saņēmējs – 10 reizes vairāk. Tādējādi ar Saeimā pieņemto likumu izpildi nevienlīdzība sabiedrībā tikai palielināsies, un kauns Latvijai atbilstoši arī…

Tā veidojās tā nevienlīdzība, par kuru runa  K. Lagārda.

Un vispār, vai tas ir godīgi, ja  Saeimas vairākuma deputāts kāro iegādāties auto par 40000 Ls,  ja pats balsojis noteikt neapliekamo minimumu nabadzīgākajiem tikai 35, tagad 45Ls  (konsolidācija)? Vai tāda tautas kalpa  rīcība ir  morāli attaisnojama? Vai tās nav šajos apstākļos “dzīres mēra laikā”?

Kamēr IIN neapliekamais minimums nav vismaz iztikas minimuma apmēros, nebūt godīgi tā izrādīties. Un šādu prasību es nevaru mazināt,  kamēr Latvija būs glaunākā vieglo auto struktūra, kamēr pirktāko auto grupa  (kā 2012. gada 1. ceturksnī) būs džipi. Un pirktākie tūrisma objekti – Austrālija un Kanāriju salas.

Daudziem turīgajiem būtu jābūt pieticīgākiem, un sākt tādiem būt vajag tautas kalpiem… Un tad mums nebūs augstākais Džini koeficients (nevienlīdzības rādītājs) – nebūs, par ko mūs kaunināt, K. Lagārdai… Starp citu, mūsu valstī arī pirms krīzes bija augstākais Džini koeficients, tātad finanšu ministrs  A. Vilks nesaka taisnību, paziņojot, ka nevienlīdzību radījusi krīze.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *