Ziņas no Krievijas: frontes otrā pusē

Vakardienas noslēgumā dažādas Latvijas ziņu aģentūras rakstīja par notikumiem Krievijā pēc Valsts prezidenta vēlēšanām. Protams, vairumā šo vēstījumu tika atkārtoti ziņu tulkojumi no neitrālākajām aģentūrām Krievijā – tomēr diezgan atšķirīga aina acu priekšā veidojas, papētot plašāk, ko par šo raksta privātos blogos notikumu aculiecinieki. Šeit vēlos piedāvāt nelielu kopsavilkumu no naktī lasītā.

Džerijs Šterns, Kreisie.LV
* ilustrācijas fotogrāfijas oriģināla © D. Lindele

Aprakstot notikušo, ziņās tika minētas nesankcionētas pret vēlēšanu rezultātiem protestējošo akcijas, kuru rezultātā arestēti apmēram 550 cilvēku; pirms tam policija ilgstoši aicinājusi protestētājus izklīst. Daži avoti šos cilvēkus nosauc par radikālajiem aktīvistiem, kuri iesaistījušies sadursmēs ar policiju.

Turpretī Krievijas Domes deputāts, sociāldemokrāts Iļja Ponomarevs norāda, ka protesta ietvaros vispirms noticis miermīlīgs mītiņš, kurš beidzies paredzētajā laikā. Tā noslēgumā daļa klātesošo paudusi nevēlēšanos pamest laukumu; tam piekrišanu izrādījis arī Kreisās frontes līderis Sergejs Udaļcovs, taču palicis atvērts jautājums par pasākuma drošību. Tāpēc ticis nolemts, ka tas var turpināties kā ar likumu neaizliegta iedzīvotāju tikšanās ar deputātu – bez saukļu skandēšanas, bez plakātiem utt. Lielākā daļa mītiņa dalībnieku šo iespēju neizmantoja, no vairāk kā 20 tūkstošiem laukumā palikuši pāris tūkstoši cilvēku, kuri iesaistījās debatēs ar politiskajiem līderiem.

Pēc apmēram 40 minūtēm pēkšņi parādījušies likumsargi – 2. operatīvā pulka izskatā, kura sastāvs bez liekām runām sācis ar stekiem apstrādāt sapulces dalībniekus un tos aizturēt, lietojot spēka paņēmienus. Uz klātesošo līderu mēģinājumiem ar megafonu palīdzību norādīt, ka šī ir miermīlīga sapulce, kuru ierobežot varas iestādēm nav nedz tiesību, nedz vajadzības, nekāda reakcija nav sekojusi. Deputāts Ponomarevs uzskata, ka šajā gadījumā pati policija ir uz līdzenas vietas organizējusi provokāciju, kurai bijis jākalpo par attaisnojumu vardarbībai.

Pūlī atradās arī sabiedriskā aktīviste Aļjona Popova (kādreiz tāpat deputāta kandidāte, plašāk pazīstama ar aktivitātēm, kas saistītas ar Krievijas pilsoņu iniciatīvu projektiem, elektroniskās balsošanas un Gov 2.0 programmu veicināšanu), kura vēlāk sociālajā tīklā Twitter īsi aprakstīja piedzīvoto – policijas uzbrukuma brīdī viņa atradusies uz paaugstinājuma, no kura cilvēki tika aiz kājām rauti nost. Pati A. Popova kritiena brīdī lauzusi roku.

Gribētu minēt arī vakardienas notikumu aprakstu, kādu to savā blogā izklāstījis sabiedriskais aktīvists un žurnālists Daņila Lindele (kura fotogrāfijas fragments no notikumu vietas izmantots arī šī raksta ilustrācijā). Viņš raksta, ka jau sākotnējā mītiņa teritorija esot veidota tā, lai būtu viegli iespējamas provokācijas: piemēram, protestētāji esot atradušies ar barjerām norobežotā laukumā, kurā viņš, atnākdams pirms mītiņa sākuma, iekļuvis bez iešanas cauri metāla detektoram – tātad, ja kāds gribētu kaut ko pūlī uzspridzināt, izdarīt to būtu bijis pavisam viegli.

Pasākuma otrajā daļā, kad ieradušies OMON-ieši, D. Lindele joprojām atradās tuvumā – arī viņš norāda, ka likumsargi parādījušies pēkšņi un operatīvi sākuši spiest cilvēkus prom no laukuma, procesā apmēram 500 no tiem ielencot. OMON kaujinieku bijis apmēram tikpat, visi pilnā bruņojumā. Daļa no tiem pa vienam vai nelielās grupās skrējuši iekšā pūlī un rāvuši no tā ārā atsevišķus cilvēkus, lietojot rupja spēka paņēmienus, kaut arī vairums no aizturētājiem nav pretojušies. Lindele tāpat uzskata, ka šī bijusi apzināta policijas provokācija, kuras gaitā cietis arī viņš – tiekot izrauts no pūļa un atsists ar mugurkaulu pret atkritumu tvertni, dēļ sāpēm uz brīdi zaudējot kustību spēju. Tāpat Lindele bijis liecinieks jau iepriekš minētajai A. Popovas traumai. Kopā ar citiem arestēti arī opozīcijas politiskie līderi – Sergejs Udaļcovs, Iļja Jašins u.c., kā arī politiskais blogeris Aleksejs Navaļnijs.

Latvijas ārpolitikas eksperti jau pauduši viedokli, ka šo vēlēšanu rezultāts saasināšot Krievijas attiecības gan ar Latviju, gan, iespējams, arī rietumvalstīm. Tai pat laikā Medvedeva padomnieks Igors Jurgens uzskata, ka jaunievēlētais prezidents varētu izvēlēties konsolidētāja un samierinātāja lomu.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *