To saprot pat SVF…

22 / 12 / 2011
Share 'To saprot pat SVF…' on Draugiem Share 'To saprot pat SVF…' on Facebook Share 'To saprot pat SVF…' on Google+ Share 'To saprot pat SVF…' on LinkedIn Share 'To saprot pat SVF…' on LiveJournal Share 'To saprot pat SVF…' on Pinterest Share 'To saprot pat SVF…' on Tumblr Share 'To saprot pat SVF…' on Twitter Share 'To saprot pat SVF…' on Wordpress Share 'To saprot pat SVF…' on Email

Progresīvā nodokļu sistēma ir visā pasaulē plaši pielietota metode, kā taisnīgi sadalīt nodokļu slogu starp iedzīvotājiem un nodrošināt maksātspējas interešu aizstāvību, solidāri atbalstot dažādus sabiedrības slāņus. Tie ir nodokļi, kas veicina valsts iedzīvotāju kopuma līdzsvaru un traucē dzīvi tiem, kas dienišķo maizi nopelna ar spekulācijām, nelegālas naudas “atmazgāšanu” u.c.

Džerijs Šterns, Kreisie.LV

Latvija ir viena no tām nedaudzajām valstīm, kurās mēģinājumi ieviest progresīvo nodokļu sistēmu jau gadiem beidzas ar neveiksmi. Iemesli ir dažādi; diezgan populārs arguments ir miglainais “Latvija tam vienkārši vēl nav gatava” – gan vienlaikus noklusējot, ka arī esošā sistēma ir sen izgāzusies un korekti funkcionēt vairs nespēj. Ēnu ekonomikas apmēru un nodokļu nemaksāšanas statistika ir plaši pieejama…

Šodien uzzināju interesantu faktu, kas līdz šim bija uzmanībai paslīdējis garām nemanīts – izrādās, pat Starptautiskā Valūtas fonda pārstāvji, kurus brīžiem vainojam teju vēlmē šo valsti izputināt, ir mēģinājuši panākt nodokļu sistēmas reformu Latvijā. Misijas vadītājs Marks Grifits intervijā žurnālam “Ir” norāda:

“Fiskālā konsolidācija [Latvijā] bija smaga. Būtu bijis labi, ja tās smagumu izdalītu vienlīdzīgi starp iedzīvotājiem. Sevišķi aizsargājot nabadzīgos, liekot arī turīgajiem nest lielāku daļu no šā sloga, iespējams, palielinot nekustamā īpašuma nodokli vai arī ieviešot progresīvo individuālo ienākuma nodokli. Mēs to agrāk centāmies panākt, bet valstī šai idejai bijusi ļoti maza pretimnākšana, vismaz politiskajā līmenī.”

Rezultāts šai valdošā vairākuma attieksmei ir patiesībā skumjš – nevienlīdzība Latvijā ir sasniegusi Eiropā visaugstāko, civilizētā sabiedrībā praktiski nepieņemamu līmeni. Faktiski nodokļi ir lielāki tiem, kam ienākumi mazi, bet ļoti bagātie maksā pavisam maz. Pat skandalozais uzņēmējs Bertolts Fliks savulaik norādīja, ka Latvijas nodokļu politika viņam neliekoties pareiza, lai arī viņš to labprāt izmantojot:

“Būt bagātam Latvijā ir ļoti lēti, un man tā nodokļu sistēma perfekti der. Bet būt nabagam Latvijā ir ļoti dārgi, un tas ir briesmīgi.”

Progresīva nodokļu sistēma būtu pamats, lai Latvijā veidotos sabiedrības vidusslānis un ekonomikas izaugsmes augļus varētu baudīt visi iedzīvotāji. Portāla Kreisie.LV redakcija aicina lasītājus interesēties par nodokļu sistēmām, to reformām un katras plusiem un mīnusiem – kā arī atbalstīt ideju par progresīvās sistēmas ieviešanu Latvijā gan ar savu personīgo parakstu, gan ar iniciatīvas popularizēšanu sabiedrībā: http://manabalss.lv/i/169.

ekonomists Jānis Ošlejs: Latvijas cilvēki ir pelnījuši iespējas

Citas videointervijas par progresīvās nodokļu sistēmas nepieciešamību atrodamas target=”_blank”>http://www.youtube.com/playlist?…

Vēl šajā kategorijā:

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply


Sociāldemokrāti Latvijā, Eiropā, pasaulē

Portāls Kreisie.LV nesaņem finansējumu no politiskajām partijām un nepārstāv tās publiskajā telpā.


  draugiem    maillist  maillist

Viedoklis PRET solidaritātes nodokli

Kreisie Vs. Labējie