Bērni. Terorisms. Nāvessods!

Piektdienas notikumi Norvēģijā ir šokējuši visu pasauli. Vairāk nekā 90 nevainīgu jaunu cilvēku nāve ir uzjundījusi sen neredzētas emocijas. Kā kaut kas tāds varēja notikt klusajā, pārtikušajā un vienmēr salīdzinoši mierīgajā Norvēģijā? Kas ir iemesli, kas noveda pie tik briesmīga slaktiņa?

Aivars Timofejevs, LSDSP priekšsēdētājs

Pirmie minējumi, kas izskanēja īsi pēc šausminošā terora akta, bija saistīti ar Norvēģijas dalību dažādās starptautiskās, tai skaitā NATO organizētās militārās operācijās, kas varētu būt izraisījusi musulmaņu teroristu kāri pēc atriebības. Tomēr patiesība izrādījās daudz skaudrāka – par galveno aizdomās turēto kļuvis ultralabējās ideoloģijas pielūdzējs, kurš savu vājprātīgo, necilvēcisko un šaušalīgo noziegumu uzskata par “nepieciešamu” Norvēģijas nākotnes labā. Norvēģijā, tieši tāpat kā Latvijā, nāvessods kā soda mērs nepastāv, un maksimālais iespējamais sods par tādu nodarījumu saskaņā ar Norvēģijas likumiem ir 21 gads cietumā. Par 93 cilvēku nāvi un vairāk nekā 105 cilvēku sakropļošanu! Tas nozīmē, ka par katru nogalināto cilvēku, daudzi no kuriem patiesībā vēl bija tikai bērni, šis ultralabējais izdzimtenis pavadīs aiz restēm apmēram 80 dienas. Vai tas ir uzskatāms par adekvātu soda mēru? Uz šo jautājumu atbildes tiks meklētas ne vien Norvēģijā, bet arī citur Eiropā un pasaulē.

Kopumā nāvessoda izslēgšana no soda mēru saraksta ir sabiedrības brieduma un progresa pazīme. Tomēr pēdējā laikā notikušie terora akti rosina diskusiju, vai šāds ļoti humāns un cilvēcisks žests kā nāvessoda atcelšana, nav pārāk dārga cena par bērnu dzīvībām? Varbūt būtu lietderīgi paredzēt arī izņēmumus, kad nāvessods tomēr ir piemērojams – nepilngadīgo slepkavības un terorisma gadījumā. Ja ar šāda soda mēra palīdzību izdotos gadā izglābt dažu bērnu dzīvības, varētu uzskatīt, ka mērķis ir attaisnojis līdzekli.

Traģēdija Norvēģijā arī ir traģiski uzskatāmi parādījusi, pie kā noved ienaidnieka meklēšanas un iebiedēšanas politika, kad pie visām likstām un nelaimēm tiek meklēts kāds ārējais ienaidnieks un vaininieks. Arī Latvijā politiskajās cīņās tiek izmantota iebiedēšanas un ienaidnieka meklēšanas taktika: balso par mums, citādi pie varas nonāks “tie citi”.

Bet vai šie ienaidnieka meklētāji un cilvēku biedētāji būs gatavi uzņemties politisko atbildību gadījumā, ja kāds ekstrēmi noskaņots indivīds nolems burtiski sekot aicinājumam un vēlēšanu urnas vietā savu izvēli pierādīs ar ieroci rokās? Atbildi uz šo jautājumu atstāsim katrs savā ziņā.

Latvija sēro kopā ar norvēģu tautu – traģiskie notikumi nav atstājuši vienaldzīgu nevienu mūsu zemes iedzīvotāju. Pie šīs valsts vēstniecības tiek likti ziedi un aizdedzinātas sveces.

Ir nogalināti sociāldemokrāti – Norvēģijas Strādnieku partijas jauniešu organizācijas pārstāvji, kas ir izraisījis īpašu līdzjūtības vilni līdzīgi domājošos cilvēkos visā pasaulē un Eiropā. Arī Latvijas Sociāldemokrātiskās Strādnieku partijas biedri izsaka visdziļāko līdzjūtību Norvēģijas biedriem un ir gatavi vienoties cīņā par to, lai nekas tamlīdzīgs vairs neatkārtotos.

Vēl šajā kategorijā:

7 comments for “Bērni. Terorisms. Nāvessods!

 1. soc.dem. Ģirts
  26 / 07 / 2011 at 22:51

  Šādu traģēdiju izmantot un aicināt uzsākt diskusijas par nāves sodu ir
  cienīgi labējiem nacionālistiem un ekstrēmistiem, bet sociāldemokrātiem
  tas ir apkaunojoši, degradē un apsmej sociāldemokrātijas pamatvērtības.

  • Džerijs
   27 / 07 / 2011 at 12:42

   Varbūt. Bet vēl kādam apkaunojoši un degradējoši var likties, ka tikai 21 gadu ērtā cietumā saņem dzīvnieks (par cilvēku mēle nepagriežas nosaukt, lai gan arī dzīvniekus šeit visdrīzāk velti apvainoju), kas nogalinājis ap 70 jaunu cilvēku, no kuriem katram visa dzīve vēl tikai bija priekšā. Arī es ar šo neapgalvoju, ka konkrētās publikācijas autors obligāti ir īsts sociāldemokrāts, tomēr pats konkrētais precedents ir izņēmums starp daudziem, pie kura neviļus tomēr gribas radikālāku soda mēru.

   • 31 / 07 / 2011 at 23:30

    Un kas ir ar muuzha ieslodziijumu? Varbuut risinaajums buutu nevis naavessods, bet gan muuzha ieslodziijums.

  • Helga
   29 / 07 / 2011 at 20:11

   “cilvēks” savu noziegumu esot plānojis 9 gadus, bail pat iedomāties, ko viņs varētu saplānot 21 gada laikā. Viņš ir nogalinājis ļoti daudzus nevainīgus cilvēkus un tikai viņš pats, varbūt zina kāpēc? Tādos brīžos nedaudz sautīgi gribās teikt, labi ka tur nebijām mēs, mūsu tuvinieki vai draugi.

   • kreisie.lv
    31 / 07 / 2011 at 18:52

    Gan JSS, gan LSDSP gados jaunākie biedri citos gados ir bijuši šo nometņu dalībnieki.

 2. margarita
  28 / 07 / 2011 at 11:35

  Taisni apbrīnojama ir dažu cilvēku ”kokainā” domāšana. Ja kāds izsaka savas domas par kādu notikumu, tad neesam gatavi izvērtēt pašu faktu, par ko tās izteiktas ,labas vai sliktas, bet gan vērtējam teicēju. Cik gan stipri ir iesakņojusies šī Latvijas ceļa savā laikā uzsāktā uzvedības norma un attieksme, kuru pārmaiņu alcējiem būs grūti izmainīt, jo ir samaitāta ne tikai vecā paaudze , bet aiz tās jaunākā.Žēl…

  • L.E.
   28 / 07 / 2011 at 15:47

   “Taisni apbrīnojama” drīzāk ir jūsu attieksme, pārmetot citiem tieši to, ar ko pati savulaik visvairāk aizrāvāties. Bet jaunā paaudze ir piesaukta velti, sociāldemokrāts Ģirts ir par jums vecāks..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *