Vieni svin, citi strādā

Pirms pāris dienām biedrība PROGRESĪVIE nāca klajā ar ierosinājumiem Darba likumdošanas izmaiņām, lai būtiski uzlabotu darba ņēmēju tiesības. Vienas dienas laikā aicinājumam atsaucās apmēram simts cilvēku, kuri nosūtīja Ekonomikas ministram Artim Kamparam prasību vēstuli – ierobežot darba ņēmēju nodarbinātību svētdienās un svētku dienās.

Mārtiņš Kossovičs, b-bas PROGRESĪVIE valdes loceklis, uzņēmējs

Atraktīvā kampaņa turpināsies līdz pat 1. maijam – Darba svētkiem, kad dienu no dienas, stundu no stundas A.Kampars saņems savā e-pastā jaunas vēstules, lai beidzot valdošā elite ieklausītos prasībās, kas būtu neliels solis ceļā uz Latviju kā labklājības valsti.

Patiesībā PROGRESĪVIE neko oriģinālu neprasa. Tik vien to, ko Rietumeiropas strādājošie jau gadu desmitiem bauda,bet Latvijā pārprastu tirgus ekonomikas vērtību dēļ ignorē.

Latvijas sabiedrība tiek aicināta Ekonomikas ministram nosūtīt sekojošas prasības:

► uzņēmumiem, kuru darbība brīvdienās un svētku dienās sabiedrībai nav būtiska un neatsverama, noteikt darbības ierobežojumus. Piemēram, nosakot maksimālo platību veikaliem, kuri drīkst strādāt svētku dienās un brīvdienās, kā tas ir citās Rietumeiropas valstīs. Svētku dienās un brīvdienās jāstrādā tikai tiem uzņēmumiem, kuri nodrošina izklaides jeb atpūtas iespējas, nepieciešamāko infrastruktūru, sabiedrības drošību un citus speciālo dienestu pakalpojumus;

► par darbu svētdienās un naktīs, tāpat kā svētku dienās, noteikt ne mazāku kā 100 % piemaksu no darbinieka atalgojuma;

► stingrāku kontroli pār uzņēmumiem, kuri darbiniekus nodarbina brīvdienās, svētku dienās,virsstundu vai nakts darbā;

► bargākas soda sankcijas uzņēmumiem, kuri svētku dienās, virsstundu vai nakts darbā strādājošajiem darbiniekiem nenodrošina normatīvajos aktos paredzētās piemaksas vai apmaksātas brīvdienas;

► papildus jānosaka sociālās garantijas un priekšrocības darbiniekiem, kuri tiek nodarbināti brīvdienās,svētku dienās, virsstundu vai nakts darbā.

Raksta sākumā pie autora vārda apzināti atklāju, ka jau ilgāku laiku nodarbojos ar uzņēmējdarbību. Tādējādi vēlos apliecināt, ka šīs prasības nav vērstas PRET kādu, bet gan tikai iestājoties PAR kādu. Vismaz savā uzņēmumā, vairākus gadus vadot kolektīvu, esmu iemācījies sen izdaudzinātu patiesību: veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatā ir gandarīts, nenokalpināts, laimīgs, motivēts un atpūties darbinieks. Mēs savā uzņēmumā svētdienās atpūšamies, jo tas ļauj darba nedēļā paaugstināt produktivitāti, par ko tik ļoti vārdos iestājas, bet darbos nerīkojas pie varas esošie.

Tuvojoties Darba svētkiem, novēlu, lai jau tuvākajā laikā 18. novembrī, Līgo dienā, Ziemassvētku vakarā un citos valsts svētkos, un brīvdienās pēc iespējas mazāk cilvēkiem būtu jāstrādā pie lielveikalu kasēm, banku klientu apkalpošanas centros, vai citur, bet lai tajā laikā mēs pavadītu laiku ģimenēs – atpūšoties!

P.S. Ja Tu vēl neesi nosūtījis vēstuli atbildīgajam ministram A. Kamparam, nāc uz šo vietni – http://www.progresivie.lv/brivdienas

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *