Vidusšķira Lietuvā

10 / 04 / 2011
Share 'Vidusšķira Lietuvā' on Draugiem Share 'Vidusšķira Lietuvā' on Facebook Share 'Vidusšķira Lietuvā' on Google+ Share 'Vidusšķira Lietuvā' on LinkedIn Share 'Vidusšķira Lietuvā' on LiveJournal Share 'Vidusšķira Lietuvā' on Pinterest Share 'Vidusšķira Lietuvā' on Tumblr Share 'Vidusšķira Lietuvā' on Twitter Share 'Vidusšķira Lietuvā' on Wordpress Share 'Vidusšķira Lietuvā' on Email

Notiekot aktīvām diskusijām par nekustamo īpašumu un progresīvajiem nodokļiem, kuriem vajadzētu samazināt sociālo atstumtību un stiprināt vidusšķiru, nav īsti skaidrs, kas tad īsti ir Lietuvas vidusšķira. Ekonomisti uzskata, ka Lietuvā par vidusslāni varētu uzskatīt tos cilvēkus, kuriem ir augsts izglītības līmenis un tie saņem no 2 līdz 3 tūkstošiem litu (580 līdz 870 eiro) mēnesī.

autors: Jānis Rancāns, raksts publicēts DB.lv ar nosaukumu “Lietuvas ekonomisti nespēj vienoties par valsts vidusšķiru”

Šādu cilvēku skaits nav īpaši liels, raksta The Baltic Course. Tas pastāvīgi samazinās pateicoties tam, ka tie pamet Lietuvu. Vidusšķiras izveidošanās ir cieši saistīta ar tehnoloģisko progresu, kas radīja daudzus pieprasītus speciālistus, skaidro lietuviešu ekonomists Romas Lazutka.

“Lietuvas vidusslānis nebauda tik lielus ieņēmumus, kā daži valsts uzņēmēji, tomēr to atalgojums arī nav nemaz tik zems. Vidējais ienākumu līmenis varētu būt veids, kā var definēt vidusšķiru. Tomēr skatoties uz Rietumeiropu ir grūti iedomāties cilvēkus, kas pelnot no 2 līdz 2,5 tūkstošiem litu mēnesī sevi uzskatītu par vidusšķiras daļu,” stāstīja R. Lazutka. Par vidusšķiru Lietuvā varētu uzskatīt tos cilvēkus, kuru dzīve nav pilna ar lieliem finanšu satricinājumiem, tādi, kuri dažreizi var atļauties pusdienas restorānos un iegādāties operas biļetes.

Tikmēr finanšu analītiķis Stasis Jakeliuns (Stasys Jakeliunas) piezīmēja, ka pie vidusšķiras varētu piederēt arī tie Lietuvas iedzīvotāji, kuriem, pēc svarīgāko vajadzību apmierināšanas pāri paliek vismaz tūkstoš litu (290 eiro). “Vidusšķira ir tie ļaudis, kas var reizi gadā doties ārzemju ceļojumā, un reizi mēnesī var atļauties apmeklēt operu, vai restorānu.” Bagātas personas, pēc finansista domām, ir tādas, kurām nevajag uztraukties par ikmēneša tēriņiem; kuras ik mēnesi tērē vismaz 5 tūkstošu litu (1,4 tūkstoši eiro) personīgām vajadzībām.

Savukārt Swedbank galvenais ekonomists Nerijs Mačulis (Nerijus Maciulis) norādīja, ka robeža starp Lietuvas vidusšķiru un nabadzīgākiem cilvēkiem ir visai nosacīta. “Ja mēs salīdzinām mūsu situāciju ar Eiropas Savienību, tad varam secināt, ka Lietuvā vidusšķira praktiski nepastāv.”

Vēl šajā kategorijā:

Tags: ,

Leave a Reply


Sociāldemokrāti Latvijā, Eiropā, pasaulē

Portāls Kreisie.LV nesaņem finansējumu no politiskajām partijām un nepārstāv tās publiskajā telpā.


  draugiem    maillist  maillist

Viedoklis PRET solidaritātes nodokli

Kreisie Vs. Labējie