Dzīves līmenis krītas?

Divu gadu laikā būtiski pasliktinājušies valsts makroekonomiskie rādītāji, nodarbinātības līmenis un atalgojums, kā arī demogrāfiskā situācija, liecina portāla Diena.lv veikts pētījums. au vēstīts, ka 12.martā apritējuši divi gadi, kopš Ministru prezidenta amatu ieņem Valdis Dombrovskis. No divnieka jeb ļoti vāja vērtējuma līdz teicamam jeb deviņniekam – tik plašā amplitūdā Dienas uzrunātie dažādās jomās strādājošu 20 uzņēmumu vadītāji novērtēja divu gadu valdību darbu. Vidējais vērtējums, summējot visas atzīmes un izdalot ar to licēju skaitu, ir starp viduvēju un gandrīz labu – 5,63.

Avots: Diena.lv

Iekšzemes kopprodukts (IKP) divu gadu laikā krities par 22% jeb no 16,188 miljardiem latu 2008.gadā līdz 12,640 miljardiem latu 2010.gadā, savukārt IKP uz vienu iedzīvotāju šajā laika posmā samazinājies no 7144 līdz 5566 latiem.

Reģistrētā bezdarba līmenis pieaudzis no 9,5% 2009.gada februārī līdz 14,5% 2011.gada janvārī, attiecīgi par vairāk nekā 60 tūkstošiem palielinājies arī bezdarbnieku skaits no 103 731 līdz 164 551 cilvēkam. Turpretim nodarbināto skaits krities par gandrīz 110 tūkstošiem cilvēku no 851 772 līdz 742 126 strādājošajiem šā gada sākumā.

Darba samaksa divu gadu laikā vidēji samazinājusies no 350 līdz 316 latiem uz rokas. Privātajā sektorā darba algas kritums ir no 321 līdz 304 latiem, savukārt sabiedriskajā sektorā strādājošajiem algas joprojām ir augstākas, taču ir bijis lielāks kritums – no 408 līdz 334 latiem uz rokas.

Pozitīvu tendenci divu gadu periodā uzrāda Latvijas ārējās tirdzniecības dati: ir pieaudzis kopējais eksporta apjoms, bet samazinājies importa apjoms, attiecīgi uzlabojoties valsts importa-eksporta bilancei, kas gan joprojām saglabājusies negatīva. Eksports pieaudzis no 4,429 miljardiem latu 2008.gadā līdz 4,667 miljardiem latu 2010.gadā, savukārt imports samazinājies no 7,528 miljardiem latu 2008.gadā līdz 5,841 miljardam latu pērn.

Iedzīvotāju skaits Latvijā samazinājies no 2,271 miljona 2009.gada februārī, līdz 2,248 miljonam 2011.gada janvārī. Savukārt dramatisku kritumu par 21% divu gadu laikā piedzīvojusi bērnu dzimstība: ja 2008.gadā piedzima 23 948 bērni, tad 2010.gadā tikai 18 939 bērni.

Par valsts ekonomiskās sitācijas pasliktināšanos pēdējo divu gadu laikā valdība ir atbildīga tikai daļēji, jo tās ir iepriekš nesbalansētās tautsaimniecības struktūras, pasaules ekonomiskās un finanšu krīzes, kā arī pašu Latvijas iedzīvotāju atbildības trūkuma sekas, portālam Diena.lv apgalvoja Citadele Asset Management Portfeļu pārvaldīšanas daļas vadītājs Zigurds Vaikulis.

Tajā pat laikā arī šobrīd vērojamā vārgā atveseļošanās notikusi tikai pateicoties globālās ekonomiskās situācijas stabilizācijai, nevis valdības lēmumiem, uzskata eksperts.

“Datus par 2010.gada IKP pieaugumu, kas ir tuvu nullei, var vērtēt kā pārsteidzoši labus, ja ņem vērā to, ka valdības veiktie pasākumi galvenokārt ir bijuši ekonomisko aktivitāti bremzējoši. Arī 2011.gadā stājušies spēkā virkne nodokļu paaugstinājumu, kas slāpēs iekšējo patēriņu un ekonomisko aktivitāti. Prognozes par IKP pieaugumu šogad balstītas uz pozitīvu pasaules un Eiropas ekonomiku dinamiku, kā arī banku “atmaigšanu” pret potenciālajiem kredītņēmējiem”, norāda Z.Vaikulis.

Valdība ir tieši atbildīga par milzīgo dzimstības kritumu divu gadu laikā, uzskata “Māmiņu kluba” vadītāja Sandija Salaka, vērtējot demogrāfisko rādītāju pasliktināšanos laikā, kopš V.Dombrovskis ieņem valdības vadītāja amatu.

Ja no valsts puses nebūtu pieļauta šī kļūda, ja valdība nebūtu aiztikusi vecāku pabalstu sistēmu un devusi garantijas, ka nekādos apstākļos apzināti nepasliktinās jauno vecāku situāciju, šobrīd dzimstības rādītāji būtu pilnīgi savādāki, vismaz tādi kā Igaunijā, portālam Diena.lv norādīja S.Salaka.

“Jo kāda bija valdības attieksme? Mēs cērtam jūsu pabalstus, bet jūs te daudz nesprēgājiet. Tagad ir absolūta neticība valstij, būs nepieciešami daudz daudz reiži lielāki līdzekļi, lai atjaunotu dzimstību iepriekšējā līmenī, nemaz nerunājot par uzlabošanos. Bet ģimenes nekādu pozitīvu signālu nav saņēmušas”, uzsver demogrāfijas speciāliste.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *