Latvenergo un politika

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) preses relīze.

Tarifu kāpums ir paredzēts augsts – patēriņam virs 100 kWh/mēn. tie būs +30,18%! Runas, ka jaunie tarifi neskars pusi mājsaimniecību, ir pilnīgi absurdas. Citējam („LA” 11.02.2011.): “…vientuļa pensionāre vienistabas dzīvoklī, kurā ir televizors, ledusskapis, veļas mašīna un putekļusūcējs, decembrī izlietoja 220 kWh.”

Tagad par valsts politiku. Pēdējos 2 gadus valdība pilnīgi visu „Latvenergo” uzņēmumu peļņu (100%!) izņem no uzņēmuma un lāpa valsts budžeta caurumus, tādā veidā stimulējot uzņēmumu ņemt kredītus, lai veiktu nepieciešamās investīcijas. Vēl vairāk – lai ieguvums būtu lielāks, PVN elektroenerģijai secīgi paaugstina no 5% uz 10%, un tad uz 22%! Tātad šeit ir skaidri jāsaprot – jo augstāks tarifs, jo summāri lielāks ir PVN pienesums valsts kasē! Tarifu un nodokļu politika pārvēršas par budžeta konsolidācijas mašīnu, valdībai nedomājot par Latvijas uzņēmumu konkurētspēju un mājsaimniecību maksātspēju.

Pie tam, Latvija, centīgi ieviešot ES direktīvas, vispirms sadalīja „Latvenergo” 3 neatkarīgās juridiskās personās: sadrumstaloja sistēmas resursus un paaugstināja administratīvās izmaksas. Šobrīd īstenojot „jaunizcepto” ES direktīvu, tiek tālāk sadalīts augstsprieguma tīkls. Šķērssubsīdijas tiek aizliegtas, „Latvenergo” peļņu aizliedz ieguldīt sadales un augstsprieguma tīklos, kā rezultātā ir ievērojami jāceļ to tarifi. Arī jebkuri aizdevumi sadalītā uzņēmuma daļām ir ar krietni augstākiem procentiem. Un to visu dara „brīvā tirgus priekšrocību” vārdā! It kā brīvais tirgus nozīmētu valstiski mākslīgi sadārdzinātu elektroenerģiju! Tā mēs pakāpeniski zaudējam vienu no Latvijas tautsaimniecības priekšrocībām – lētāku elektroenerģiju reģionā.

Ja vēl 2005. gada vētras postījumus „Latvenergo” darbinieki spēja novērst ātrāk nekā skandināvu uzņēmumi, tad, ņemot vērā darbinieku skaita samazināšanu par aptuveni 3000 kopš 2000.gada, atjaunot elektroapgādi dabas postījumu rezultātā ir kļuvis daudz grūtāk un lēnāk. Ir vajadzīgi kvalificēti darbinieki ar praktisku pieredzi, nevis vienkārši centīgi izpalīgi no malas.

Jebkuram Latvijas iedzīvotājam ir vajadzīga stabila, droša un kvalitatīva elektroapgāde par iespējami lētāko cenu. Mūs maz interesē sadales, pārvades un ražošanas atsevišķo tarifu „alķīmija” – mūs interesē gala cena uzņēmumam un mājsaimniecībai!

LBAS uzskata, ka, pateicoties valsts politikai, iedzīvotāju un uzņēmumu elektroapgāde kopumā ir neveiksmīga: no tautsaimniecības attīstības stimula tā pārvēršas par ekonomikas un labklājības bremzētāju! Mūsu priekšlikums ir rūpīgi izsvērta, sabiedrībai labvēlīga elektroenerģijas tarifu politika un samazinātās PVN likmes (12%) atjaunošana elektroenerģijai. LBAS uzskata, ka vienotā energosistēma strādā visefektīvāk, – arī krīzes situācijās, dramatiski krītot patēriņam, izdevās noturēt zemu tarifu un nodrošināt energosistēmas  veiksmīgu attīstību.

Vēl šajā kategorijā:

1 comment for “Latvenergo un politika

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *