LSDSP atkal sāk plaisāt

Pēc jaunā priekšsēdētāja ievēlēšanas Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija (LSDSP) kārtējo reizi nonākusi šķelšanās priekšā.

Sestdien notikušajā LSDSP kongresā ar ievērojamu balsu pārsvaru 93 pret 55 par partijas priekšsēdētāju tika ievēlēts līdzšinējais ģenerālsekretārs Aivars Timofejevs. Viņš sola kopā ar citiem LSDSP biedriem izstrādāt lielākajai iedzīvotāju daļai saprotamu un pieņemamu sabiedrības labklājības modeli. Tomēr jau uzreiz pēc ievēlēšanas kļuva skaidrs, ka jaunā priekšsēdētāja galvenais izaicinājums būs novērst kārtējo šķelšanos sociāldemokrātu rindās.

Autors: Ģirts Zvirbulis, Latvijas Avīze

Jau kongresa sākumā bija jūtama saspringta atmosfēra, jo uz priekšsēdētāja amatu kandidēja ne tikai A. Timofejevs, bet arī LSDSP bijušais ģenerālsekretārs Ansis Dobelis, kuru atbalsta sociāldemokrātu jaunieši un vairākas reģionālās organizācijas. Dobeļa atbalstītāji nav mierā ar līdzšinējā priekšsēdētāja Jāņa Dineviča vadības stilu, vaino viņu par neveiksmi 10. Saeimas vēlēšanās un pārmet Ata Lejiņa izslēgšanu no partijas. Reformatori jau iepriekš bija apbraukājuši partijas nodaļas un uz kongresu sagatavojuši savu preses izdevumu vairs neiznākošās LSDSP avīzes “Sociāldemokrāts” vietā. Kad tika paziņots, ka partijas vadību delegātu vairākums tomēr uzticējis Timofejevam, daļa Dobeļa atbalstītāju atstāja zāli un runāja arī par partijas pamešanu.

Savu darbību LSDSP faktiski jau pārtraukusi Limbažu nodaļa. Iespējams, drīzumā šim piemēram sekos arī Saldus nodaļa. “Es uzskatu, ka šajā kongresā LSDSP tika apzināti norakta un ar tādu vadību nespēs atdzīvoties. Drīzumā runāšu ar Ansi Dobeli par nākotnes plāniem. Ja jaunieši ies prom, visticamāk, tā darīšu es un citi manas kopas pārstāvji,” pēc kongresa man pastāstīja partijas Saldus teritoriālās organizācijas vadītājs Aleksandrs Ceļapīters.

“Nu te nav jautājums par Ansi [Dobeli], bet par to, ka LSDSP jau kādu laiku ir pseidopartija. Partija, kas nevar un negrib piedalīties valsts politikas veidošanā. Tā faktiski bremzē normāla sociāldemokrātiska spēka veidošanos, jo LSDSP nevar un negrib piesaistīt spēcīgus cilvēkus organizācijai un tajā pašā laikā dara visu, lai neveidotos citas kustības. LSDSP ir forma bez satura, un pēc pēdējā kongresa ir skaidrs, ka satura nebūs arī turpmāk!” man pastāstīja partijas Rīgas nodaļas pārstāvis Ervins Labanovskis, kurš drīz pēc kongresa uzrakstīja iesniegumu par aiziešanu no partijas. Priekšsēdētāja amata kandidāts Ansis Dobelis vēl atrodoties pārdomu procesā, bet jau tagad savu nākotni vairāk saista nevis ar partiju, bet gan darbību sociāldemokrātu portālā kreisie.lv un jaunas nevalstiskas organizācijas veidošanu. Tajā viņš plāno apvienot LSDSP pametušos biedrus un citus domubiedrus ar sociāldemokrātiskām vērtībām. Par to, vai šī organizācija nākotnē varētu pārtapt par partiju, vēl esot pāragri spriest.

“Šāda reakcija mani apbēdina, bet nepārsteidz. Šie cilvēki vienmēr ir nākuši ar ultimatīviem uzstādījumiem – vai nu dariet pēc mūsu prāta, vai arī mēs iesim prom. Sākot darboties ģenerālsekretāra amatā, es viņus aicināju sākt no baltas lapas un kopīgi strādāt pie partijas attīstības, bet arī toreiz neiztika bez ultimatīviem uzstādījumiem,” iespējamo šķelšanos komentēja jaunais priekšsēdētājs. Partijas oficiālā vadība arī zīmē optimistisku ainu, ka LSDSP biedru skaits, neskatoties uz zaudējumu 10. Saeimas vēlēšanās, esot pat pieaudzis un šobrīd partijā darbojoties nedaudz vairāk kā 1000 cilvēku. Opozicionāri gan apgalvo, ka patiesībā liela daļa biedru partijā faktiski vairs nedarbojas, tikai nav oficiāli noformējuši savu izstāšanos.

Vēl šajā kategorijā:

1 comment for “LSDSP atkal sāk plaisāt

  1. Uvis.M
    06 / 02 / 2011 at 10:39

    Es par! Vienīgais, ir jādomā, lai aizejot, vietā taptu veidota kāda cita grupa, biedrība, organizācija. Tā, lai tam visam būtu politiskā pēctecība…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *