Amorālie uzņēmēji

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) paudusi izbrīnu par uzņēmēju alternatīvajiem priekšlikumiem valsts budžeta tēriņu samazināšanai. Arodbiedrību paziņojumā teikts, ka “uzņēmēju spriedelēšana par taupību uz pabalstu un izglītības rēķina ir amorāla, jo tādā veidā akcenti tiek novirzīti no būtiskākās problēmas – milzīgā ēnu ekonomikas apjoma, nelegālās nodarbinātības un aplokšņu algām, kā apkarošanai vai ierobežošanai vajadzētu būt katra godīga uzņēmēja prioritārajam uzdevumam, godaprāta un sirdsapziņas lietai.”

Minētie uzņēmēju priekšlikumi valdībai nākamā gada budžeta samazināšanai paredz taupību sociālajā jomā vairāk kā 50 miljonu latu apmērā, bet izglītības jomā – vairāk kā 30 miljonu latu apmērā (no tiem 20 miljonus vispārējā izglītībā, 3,3 miljonus – profesionālajā izglītībā un septiņus miljonus – augstākajā izglītībā). Sociālās aizsardzības izdevumus uzņēmēji piedāvā samazināt, piemēram, maksājot bezdarbnieka pabalstu sešus mēnešus, nevis deviņus mēnešus, kā tas ir pašlaik, tā iegūstot 26,7 miljonus latu. Ieviešot 350 Ls “griestus” maternitātes pabalstiem, varētu ietaupīt 10 miljonus latu, savukārt, maksājot ģimenes valsts pabalstu – astoņus latus par katru bērnu (turklāt tikai trūcīgajiem), varētu ietaupīt 18 miljonus. Tāpat uzņēmēji piedāvā samazināt summu, kādu darbinieki saņem slimības laikā, taču konkrēts aprēķins šai pozīcijā nav iesniegts.

LBAS norāda: arodbiedrības nav iepriekš iepazīstinātas ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) alternatīvajiem priekšlikumiem budžeta tēriņu samazināšanai, turklāt šie priekšlikumi būtiski atšķiras no tiem, ko arodbiedrību savienība sadarbībā ar darba devējiem, pašvaldībām un to pašu LTRK ir izteikusi valdībai gan pirms Saeimas vēlēšanām, gan arī budžeta projekta veidošanas laikā.

LBAS rosina LTRK galveno uzmanību turpmāk koncentrēt uz godīgas un legālas uzņēmējdarbības veicināšanu valstī un nesniegt valdībai nepārdomātus priekšlikumus, kas var ļoti būtiski palielināt sociālo spriedzi valstī, radīt spontānas protesta akcijas, kas, savukārt, ļoti negatīvi atsauksies arī uz uzņēmēju iespējām darboties ar saviem biznesa projektiem mūsu valstī. Vienlaikus LBAS uzsver, ka turpinās gaidīt no LTRK profesionālus ierosinājumus ēnu ekonomikas apjoma samazināšanai, jo tic, ka uzņēmējus pārstāvošai organizācijai šim uzdevumam ir nepieciešamā kapacitāte.

Vēl šajā kategorijā:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *