Laiks mosties!

21 / 10 / 2010
Share 'Laiks mosties!' on Draugiem Share 'Laiks mosties!' on Facebook Share 'Laiks mosties!' on Google+ Share 'Laiks mosties!' on LinkedIn Share 'Laiks mosties!' on LiveJournal Share 'Laiks mosties!' on Pinterest Share 'Laiks mosties!' on Tumblr Share 'Laiks mosties!' on Twitter Share 'Laiks mosties!' on Wordpress Share 'Laiks mosties!' on Email

Kad beidzot modīsies “latviešu sociāldemokrāti”? Šo apzīmējumu es lieku pēdiņās, jo, protams, latviešu politiķi, kuri pārstāv kreiso politisko spārnu, šobrīd Saeimā ir pārstāvēti vismaz ar divām politiskajām apvienībām – Saskaņas Centru un daļēji Vienotību. Tomēr aizvadītā priekšvēlēšanu kampaņa un tajā valdošā nacionālā retorika personīgi man pierādīja, ka vajadzība pēc tāda politiskā spēka kā LSDSP vai līdzīga vismaz šobrīd vēl pastāv. Ir daudzi latviešu politiķi un daudzi sociāldemokrātiem simpatizējoši vēlētāji, kuri nespēj sevi asociēt tiešā veidā ar SC un citiem. Tātad niša “latviskam” sociāldemokrātiskam politiskam spēkam ir. Pagaidām ir.

Autors: Uvis Martinsons

Protams, ja sociāli ekonomiskā situācija turpinās pasliktināties šī parlamenta darbības laikā, tad pieļauju, arī latviešu vēlētājs lielākā skaitā (jo domāju, ka jau tagad tādi ir daudz) sāks balsot par SC un problēma izzudīs pati no sevis. Pēc būtības, LSDSP gadījumā viss ir atkarīgs no patreizējās partijas vadības, no partijas opozīcijas un tā, vai ir sabiedrībā pazīstami cilvēki, kuri gribētu un varētu potenciāli pievienoties LSDSP un ir saglabājuši ticību sociāldemokrātiskajiem ideāliem vispār. Būtu interesanti uzzināt citu apvienības “Atbildība” sastāvā esošo partiju līderu viedokļus par aizvadītajām vēlēšanām.

Es saprotu, ka tas ir naivi, bet aicinu uz šo jautājumu paraudzīties no vēlētāja viedokļa – vēlētājam ir svarīgi, lai būtu pārstāvētas viņa intereses. Kādā veidā tas tiek darīts, – tas ir sekundārs jautājums.

Iepriekšējās vēlēšanas parādīja vairākas lietas:

 • Nelabvēlīgi nosacījumi jaunu politisko spēku ienākšanai (VL viena pati bez TB/LNNK netiktu)
 • Estētikas maiņa politiķu tēlā (prom no „buldozerisma”)
 • “Modernuma” elementi
 • Melnais PR
 • Nacionālā retorika
 • Izteikts sabiedrības viedokļu līderu atbalsts
 • Lieli finansu resursi
 • PLL uzmanība krievu elektorātam

Vai, ņemot vērā šos faktorus, LSDSP ir izredzes saglabāt savu vietu uz Latvijas politiskās dzīves skatuves? Man visu laiku bija pašam pārliecība par LSDSP kā vēsturisku, bet tomēr, lielpartijas imidžu nesošu. Tomēr tagad pašai LSDSP vadībai vajadzētu apsvērt nopietnas izmaiņas partijas tēlā. Nu, kaut vai, piemēram, vārda “strādnieku” atbilstību elektorātam partijas nosaukumā – māmiņas, pensionāri un zemnieki, piemēram, nav “strādnieki.” Nevajadzētu novērtēt par zemu partijas rebrendingu – zīmola un nosaukuma izmainīšanu, piemēram uz “Latvijas Sociāldemokrāti”. Tomēr šeit liels risks varētu būt šo izmaiņu reklāmas kampaņas nepieciešamība, jo saīsinājums LSDSP šobrīd ir viens no nedaudzajiem atpazīstamajiem partijas atribūtiem. Bet tas noteikti būtu signāls vēlētājiem par vēlmi mainīties.

Bet pats galvenais būtu maksimāli izmantot visus cilvēkresursus, – arī  to politiķu veidolā, kuri aktīvi nepiedalījās kampaņā vai startēja no “Vienotības”. Un ļoti svarīgi būtu mēģināt partijai piesaistīt jaunas atpazīstamas sejas – inteliģenci. Kā jau es teicu, – šī bija estētikas revolūcija Latvijas politikā, man šķiet , ar paliekošām sekām un no tā izrietošiem secinājumiem. LSDSP jau nav vienīgā partija, kurai jādomā par svaigām sejām un publisko tēlu.

Šīs vēlēšanas LSDSP ir zaudētas. Kā būs ar nākošajām? Tik, tak, tik, tak…

Vēl šajā kategorijā:

Tags: , ,

4 Responses to “ Laiks mosties! ”

 1. raganiņa on 22 / 10 / 2010 at 11:59

  Latvijas Sociāldemokrātiem saīsinājums būtu LSD. Kā narkotika. Domāju, daudzi jaunieši balsotu tā dēļ.

  • kreisie.lv on 22 / 10 / 2010 at 13:21

   Vēsturiskais nosaukums viņiem tieši tāds arī ir – īsi pēc tam, kad pēc 1905. gada revolūcijas lielākā daļa partijas līderu tika apšauti vai ieslodzīti, partijas nelielā brīvībā palikusī daļa ar šādu nosaukumu iesaistījās Krievijas sociāldemokrātu partijā kā autonoms bloks, kas pēc tam izvērsa šūnu darbību pa dažādām valstīm – Francijā, Vācijā, Šveicē, Beļģijā, Dānijā, Lielbritānijā, ASV un citur, kur uzkrāja spēkus, lai vēlāk diezgan pamatīgi atjaunotu pagrīdes darbību Latvijā.

  • uvis on 24 / 10 / 2010 at 10:42

   vai arī LS – lats :))

   bet problēma diezgan nopietna – iepriekšējā kongresā bija acīmredzams vecu cilvēku pārsvars

   es jau neko nesaku, jo tas atspoguļo visas sabiedrības problēmu, bet vecajiem būtu jāsaprot, ka kādas izmaiņas ir nepieciešamas

   • Džerijs Šterns / kreisie.lv on 24 / 10 / 2010 at 13:24

    Man gan neliekas, ka LSDSP problēma ir paaudzēs. Viedokļi tur polarizējas, bet ne tik daudz pēc principa vecie:jaunie. Drīzāk pēc kā cita.

Leave a Reply


Sociāldemokrāti Latvijā, Eiropā, pasaulē

Portāls Kreisie.LV nesaņem finansējumu no politiskajām partijām un nepārstāv tās publiskajā telpā.


  draugiem    maillist  maillist

Viedoklis PRET solidaritātes nodokli

Kreisie Vs. Labējie