Tuvāk pie dabas!

10. oktobrī visā pasaulē norisināsies pasākums „10/10/10 – Vispasaules zaļo darbu diena”. Šīs kampaņas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību CO2 izmešu radītajam kaitējumam un klimata pārmaiņām. Šajā dienā dažādas organizācijas, uzņēmumi un domubiedru grupas visā pasaulē aicinās sabiedrību pēc iespējas videi draudzīgāk un ekonomiskāk dzīvot arī ikdienā. Kampaņa tiek rīkota 10 nedēļas pirms ANO Meksikas konferences, kurās valstu līderi vēlreiz mēģinās vienoties par turpmāko stratēģiju klimata pārmaiņu samazināšanai.

Tūkstošiem cilvēku šajā dienā paredzējuši doties uz darbu ar kājām vai videi draudzīgo transportu, organizēt velobraucienus un radošās darbnīcas, uzstādīt saules enerģijas paneļus, stādīs kokus un dārzus, sakops teritorijas, aicinot to pašu darīt plašiem sabiedrības slāņiem, tai skaitā politiķiem un ierēdņiem, kuri ar savām aktivitātēm var ietekmēt masas. Visā pasaulē kampaņas ietvaros notiks vairāk nekā 6000 pasākumu.

Pasākumi Rīgā

Madara Peipiņa, projekta koordinatore Latvijā, aicina iedzīvotājus pulcēties 10. oktobra rītā Rīgas Doma laukumā: “Aicinām visus, kam sirdij tuvs ir zaļais dzīvesveids un pārvietošanās ar velosipēdu, jau pusdesmitos ierasties, lai kopīgi izveidotu lielu 10/10/10 fotogrāfiju. Fotografēšanos koordinēs multimāksliniece Bonija, ciparus veidos cilvēki un viņu velosipēdi. Ar šo fotogrāfiju mēs gribam simboliski parādīt gan Latvijai, gan pārējai pasaulei, ka arī mēs varam kaut ko darīt, lai samazinātu klimata pārmaiņas.”

Kampaņas dienā cilvēkiem būs iespēja vairāk uzzināt par CO2 izmešiem un klimata pārmaiņām, piemēram, noskatoties izglītojošu filmu “Dabas dobē”, piedaloties “Latvenergo Energoefektivitātes centra” vai “Latvijas Enegoefektivitātes asociācijas” atvērto durvju dienās, pārbaudot savas zināšanas par ekoloģisku braukšanu “Latvija Statoil”, kā arī ar savu parakstu atbalstot PET pudeļu depozīta ieviešanu “Green Mood” akcijā t/c “Domina”.

Norisināsies arī dažādi radošie pasākumi, piemēram, biedrība “Humana People to People in Latvia”, “Ideju Māja”, dizaina grupas “Zafte” un modes māksliniece Šeila rīko “ModesTalku”, biedrība “Loesje Latvija” organizē radošās rakstīšanas darbnīcu. “Vispasaules zaļo darbu dienā” notiks arī gluži praktiskas aktivitātes, piemēram, bufetē “Pie Humberta” varēs mainīties grāmatām, labo darbu veikalā “Otrā elpa” – drēbēm un citām lietām, bet veikalos “Rimi” pret 100 gramiem plastmasas maisiņu varēsiet saņemt auduma maisiņu. Savukārt, ja vēlaties “zaļi” rīkoties aktīvi, piedalieties “Gandra” dabas skolā Mangaļsalā, “Lūzumpunkta” “Eko punktu medībās”, “Garnjē” un “Pēdu” rīkotajā talkā vai arī kopā ar kādu no pasākumu organizatoriem stādiet kokus.

Citur Latvijā

Pasaules zaļo darbu dienu” laikā VAS “Latvijas Valsts meži” (LVM) aicina bez maksas apmeklēt Tērvetes dabas parku vai Pokaiņu mežu, ierodoties tajos ar divriteni. Tāpat akcijas laikā deviņās kustības par atpūtu dabā “Mammadaba” vēstniecībās Alūksnes, Ādažu un Vandzenes vidusskolā, Kalsnavas, Ogres, Pūres un Andrupenes pamatskolā, kā arī Ziepniekkalna sākumskolā un Rubas speciālajā internātpamatskolā tiks stādītas egles, priedes un bērzi.

Vispasaules zaļo darbu dienas 10.10.10. ietvaros kustība “Tīrai Latvijai”, a/s LVM galvenais cīnītājs pret atkritumiem Cūkmens un biedrība “Homo ecos” aicina izrādīt savu iniciatīvu un radošo garu. Uzfilmē video par to, kādus darbus tu veic, lai saglabātu vidi skaistu, sakārtotu un interesantu, un piedalies konkursā. Video tiks novērtēti, apkopoti, apbalvoti un publicēti par iedvesmu visiem kā kopīgs ieguldījums savas apkārtnes, Latvijas un Pasaules vides saglabāšanā. Videomateriālus iespējams pieteikt līdz 13. oktobrim. Papildus informācija par konkursu un darbu iesūtīšanu atrodama projekta “Tīrai Latvijai” mājas lapā.

Šo svētdien, 10.oktobrī, globālās akcijas “10/10/10 – vispasaules zaļo darbu diena” ietvaros SIA “L’Oreal Baltic” pārstāvētais zīmols GARNIER sadarbībā ar vides organizāciju “Projekts Pēdas” rīkos vides sakopšanas talku, kuras mērķis ir atbrīvot dabu no atkritumiem, kā arī pievērst sabiedrības uzmanību atkritumu šķirošanas nozīmei. Atkritumu vākšanas talka notiks no plkst. 10:00 līdz 14:00 vienā no skaistākajām Rīgas pussalām – Grāpju pussalā, Ķengaragā.

“Vispasaules zaļo darbu diena ir apsveicama ideja, un tāpēc aicinu izmantot šo dienu praktiskiem darbiem – aizvest pārstrādei nederīgo elektrotehniku, ielikt somā auduma maisiņu, lai tas vienmēr ir līdzi, sameklēt, kur ir tuvākie atkritumu šķirošanas konteineri,” aicina Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers. “Mēs, Valsts prezidenta kanceleja, esam vienojušies ar Līgatnes papīrfabriku, ka turpmāk papīru otrreizējai pārstrādei nodosim akvareļu un biroja papīra ražošanai. Tāpat aicinu katru cilvēku, ģimeni un uzņēmumu spert soli, lai samazinātu slodzi, ko videi uzliek mūsu dzīvesveids.”

Vēl šajā kategorijā:

1 comment for “Tuvāk pie dabas!

  1. Veloriks
    09 / 10 / 2010 at 23:37

    Var bildes pa e-pastu nosūtīt? Baigais slinkums celties.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *